Минула ніч для шанувальників українських традицій та обрядів була купальською. За новим стилем Івана Купала припадає на 7 липня і збігається з християнським святом різдва Іоанна Хрестителя. У цей день наші пращури–язичники вшановували бога Купайла. За старим стилем (ніч із 23 на 24 червня) — це день літнього сонцевороту. «Церква всіляко забороняла і суперечила святкуванню Купала аж до XVIII століття, однак не так просто викорінити обряди і традиції, які мають свою вікову історію, — розповіла «УМ» кандидат філософських наук Тетяна Мартинова. — Це свято, що об’єднує культ вшанування землі, природи, води і вогню».
У ніч на Івана Купала дівчата зазвичай плетуть вінки та пускають на воду, аби ті напророчили їм долю: до якого берега пристане, туди дівчина й нареченою піде. Щоб очиститися, наші пращури стрибали через багаття. Якщо вдавалося перелетіти, не торкнувшись вогню, — рік мав бути щасливим. Купальські вогні горіли по всій Україні. Їх не гасили — вони мали дотліти до останку. Саме в цю ніч нібито дозріває чудодійне зілля і розквітає папороть. За розповідями, опівночі з широких листків папороті несподівано з’являється пуп’янок, який на очах починає зростати і підніматися вгору, після чого з нього з’являється червоно–вогненна квітка. У цю мить її треба зірвати.
Існує також безліч легенд, як браві сміливці шукали папороть, адже це справа не з простих — нечиста сила всіляко заважає, намагаючись перешкодити сміливцю дістатися квітки з чудодійними властивостями. «За легендою, квітку шукали люди, які прагнули щастя, одначе, навіть знайшовши її, щастя не отримували», — додає Тетяна Мартинова. У Києві святкування з дотриманням усіх традицій та обрядів уже другий рік поспіль відбувалося в козацькому селищі «Мамаєва Слобода» у вигляді квесту «Ніч на Івана Купала — пошук козацького скарбу». Більше десяти закоханих, але неодружених пар, завзято змагалися за призи — золоту каблучку та поцілунок коханої дівчини. Тих, хто волів спостерігати за дійством збоку, веселили гурти «Рожаниця» та «Вулиця».
Сам квест цьогоріч зібрав більше учасників, ніж минулого року. «З кожним роком закоханих пар, які з задоволенням урізноманітнюють свої стосунки цікавими пригодами, стає дедалі більше, тому ми раді влаштовувати подібні святкування для всіх охочих», — розповіла «УМ» менеджер «Мамаєвої Слободи» Яна. Аж до ранку гості смакували в шинку медовухою, справжніми українськими стравами, співали пісень та водили хороводи навколо вогнища.
Зоряна ПАЛАМАРЧУК