Жовті Води, так звану уранову столицю України, медичнi скандали останнім часом трясуть регулярно. Ще не вщухли пристрасті довкола смерті дворічної дитини місцевої поетеси Жанни Вовк–Черемуш, яка у біді звинувачує саме медиків, як нова оказія. За повідомленнями ЗМІ, посадові особи молочної кухні у Жовтих Водах допустили реалізацію виготовленого ними дитячого сиру, в якому, згідно з результатами санітарно–бактеріологічного дослідження, виявлено один грам стафілококу на кубічний сантиметр.
У прокуратурі міста стверджують, що перевірка була планова і потерпілих дітей не виявлено. Проте порушено кримінальну справу за частиною 1 статті 367 (службова недбалість) та частиною 1 статті 325 (порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням) Кримінального кодексу. Наразі вирішується питання, кого конкретно з посадових осіб притягати до відповідальності.
Заступник начальника жовтоводської спеціалізованої медико–санітарної частини № 9 iз питань охорони материнства та дитинства Неллі Тарасєва повідомила «Україні молодій», що «нічого особливого не сталося». За її словами, перевірка їхньої медичної кухні, чи не єдиної з уцілілих на Дніпропетровщині, проводилася ще в березні, і ніяких наслідків для здоров’я дітей не виявили. Не було і жодної скарги з цього приводу. «Було зроблено три контрольні аналізи, — наголошує Неллі Тарасєва. — І вони нічого небезпечного не показали. Тому я можу дати стовідсоткову гарантію, що порушення санітарних норм ми не допустили. На нашій молочній кухні виробляють молоко, кефір, сир і три види каш для близько 130 діточок. Ми докладаємо великих зусиль для того, щоб «молочну кухню» в нашому місті зберегти, щоб діти отримували якісне харчування».
ВАРТО ЗНАТИ
Стафілокок — це вид бактерій, який на сьогодні нараховує 27 різновидів. Приблизно 14 видів стафілококу знаходяться на шкірі і слизових оболонках людини. Проте не всі з них здатні викликати захворювання. Особливо небезпечний стафілокок для новонароджених, які у перший місяць свого життя дуже вразливі перед бактеріями.
ДОВІДКА «УМ»
Випадки отруєння продукцією дитячої «молочної кухні» траплялися в Україні вже неодноразово. У 2004 році зіпсовані молочні продукти стали причиною отруєнь 556 малюків у Києві, 145 дітей у Харкові та на Одещині. У квітні 2011 року в Донецьку на гостру кишкову інфекцію від зараженого сиру, виготовленого на «молочнiй кухнi», захворіли 60 дітей. У зв’язку з цим, за дорученням Міністерства охорони здоров’я, голова Державної санітарно–епідеміологічної служби Сергій Риженко видав розпорядження провести в регіонах перевірки всiх «молочних кухонь» і харчоблоків у дитячих навчальних закладах.