Пора літнього відпочинку — час не лише сонця і засмаги, а й чималої кількості прихованих небезпек. Усі, хто тримає курс на Південь, мають остерігатися змій. Адже на території саме південних і південно–східних областей проживає 13 видів плазунів, п’ять із яких становлять безпосередню загрозу здоров’ю і життю людини. «Головне — вміти вчасно розрізнити отруйних і безпечних змій. Слід роздивитися очі змії, звичайно ж, тримаючи з нею дистанцію. Неотруйні вужі мають округлі зіниці, гадюка ж — вертикальні. Голова гадюки завжди чітко відокремлена від тулуба, має широку задню частину», — пояснює зоолог сектору «Акватераріум» Київського зоопарку Оксана Мороз.
Довжина гадюки рідко становить в основному не більше 60—70 сантиметрів. На відміну від вужів, вони бояться води, тому ховаються у кущах, скелях, печерах, під уламками каміння. Тож, ідучи на природу, слід одягати речі з цупкої і щільної тканини, а також ретельно заховати щиколотки. Перед вибором місця для пікніка варто з допомогою палиці постукати по землі й кам’янистих утвореннях, перевірити старі дерева, в яких полюбляють грітися плазуни. «Почувши шум, змія відповзе, що убезпечить вас від її агресії та нападу», — каже Оксана Мороз.
Укус гадюки триває всього кілька десятих часток секунди, тому нагадує радше сильний удар. Людина навіть не встигає зреагувати і відчути. Тому слід знати всі ознаки зміїного укусу: запаморочення, підвищення температури, запалення лімфатичних вузлів. За словами Оксани Мороз, отрута наших гадюк є дуже небезпечною, проте їхній укус несмертельний і тільки у надзвичайних випадках може призвести до летального наслідку: за умови, якщо змія напала на малу дитину чи хвору людину.
У середньому за рік в Україні від укусу змій страждає від 5 до 11 людей. Рятувальники радять навчитися відсмоктувати і спльовувати отруту, проте Оксана Мороз стверджує, що відсмоктування, надрізання, накладання джгутів — методи застарілі й неефективні: «При укусі гадюки треба знерухомити кінцівку, накласти м’яку шину, застосувати лід і терміново доставити постраждалого в медичний пункт. Людям, чутливим до алергічних подразників, треба прийняти антигістамінні засоби. Укус небезпечний тим, що отрута уражує нервову, серцево–судинну і кровоносну систему».
І пам’ятайте: гадюки ніколи не атакують першими. Не фотографуйте, не бийте і не чіпайте їх, аби задовольнити свою цікавість. Дайте їм повзти далі, й ваш пікнік пройде без ексцесів, запевняють екологи. Що ж до полозів, вужів та медянок, то, крім переляку, вони нічим не загрожують.
Ірина УЗЛОВА