Адвокати колишнього керівника компанії ЮКОС Михайла Ходорковського та екс–очільника МФО «Менатеп» Платона Лебедєва подали наглядову скаргу на вирок судді Хамовнічеського суду Москви Віктора Данилкіна, який засудив їхніх підзахисних до 14 років колонії загального режиму за розкрадання нафти. Про це повідомила журналістам керівник прес–служби Мосміськсуду Анна Усачова, нагадавши, що згідно з вимогами кримінально–процесуального кодексу Росії, спершу суддя наглядової групи вирішує, задовольнити чи відхилити прохання про порушення наглядового виробництва по скарзі. Якщо рішення позитивне, розглядається питання про призначення слухань щодо скарги в президії Мосміськсуду.
Позавчора колишня речниця Хамовнічеського суду Наталія Васильєва під час допиту в Слідчому комітеті РФ передала слідству три сторінки резолютивної частини вироку Ходорковському та Лебедєву, які нібито спершу написав, але так і не виголосив суддя Данилкін. У цьому варіанті вердикт мав звучати так: «Остаточно призначити Ходорковському М. Б. покарання у вигляді позбавлення волі терміном на 10 років із відбуванням покарання у виправній колонії загального режиму». Проте в залі суду пролунала інша цифра — 14 років. Як запевняє Васильєва, документ, текст якого перекреслено, а на кожній сторінці стоїть по три знаки оклику, випадково потрапив у її теку з підписаними паперами.
Нагадаємо, в лютому екс–помічниця судді Данилкіна заявила, що вирок у «другій справі ЮКОСа» насправді написали в Мосміськсуді, нав’язавши його служителю хамовнічеської феміди. Проте сам Данилкін назвав цю заяву провокацією й наклепом.
Нинішні свідчення Наталії скептично сприйняли вже у Слідчому комітеті. За словами його офіційного представника Володимира Маркіна, Васильєва «нічим не змогла підтвердити заяву, що на Віктора Данилкіна нібито чинився тиск». «Надані нею документи не містять жодних підписів і рукописних записів, у зв’язку з чим неможливо визначити джерело їх походження і виготовлення», — наголошують у СК.
Слідчий комітет почав перевірку цієї справи після того, як Ходорковський і Лебедєв попросили порушити кримінальну справу проти Данилкіна за винесення завідомо неправосудного рішення. Тоді екс–олігархам відмовили у проханні про умовно–дострокове звільнення через «неповний пакет документів». Адвокати одразу подали до Преображенського суду Москви «доповнений» пакет, проте минулої п’ятниці з’ясувалося, що колишніх керівників ЮКОСа та «Менатепа» відправили по етапу до місць відбування покарання. Куди саме — невідомо й досі.