Учора опівдні біля адміністрації Президента громадські активісти зібралися, щоб висловити протест проти нової редакції Закону «Про захист суспільної моралі». Вони принесли під стіни державної установи репродукції картин відомих художників із зображеною оголеною людською натурою. «Антиморальні» частини тіла приховали чорними квадратами — як символ цензури.
Один з активістів акції — Ярослав Мінкін — розповів «УМ», що у законопроекті не прописано, як саме визначатиметься, який витвір мистецтва пристойний, а який ні. Замість цього — формулювання: «те, що має художню цінність». «Але ж як її визначити? І головне, хто буде це визначати? Знову комісія з моралі, де більшість людей старшого віку, які точно не врахують побажання молоді?» — обурюється Мінкін.
За його словами, в разі схвалення закону парламентарiями картина з оголеною людиною у вас вдома, яку побачать випадкові гості, вважатиметься «розповсюдженням порнографії». Чи, приміром, якщо письменник опише у своєму творі статевий акт, книгу можуть запросто заборонити. Нині, каже Мінкін, під цей удар уже потрапили посібники для юних художників: «Підручники з малювання для студентів художнього університету, в яких демонструється, як малювати людину, або книжка для дітей, яка пояснює, звідки беруться діти». А один з організаторів події, правозахисник Костянтин Рєуцький, переконаний, що закон варто чітко прописати. В іншому випадку він може стати ще одним інструментом для репресій.
Кульмінацією заходу стало винесення величезної коробки сірників, яку учасники запропонували Президенту України, аби він вирішив, що спалити — невдалий закон чи мистецькі твори. Щоправда, не тільки в Україні приймають інколи безглузді закони. Так, в американському штаті Теннессі прийняли закон про заборону публікації в інтернеті зображень, які «можуть когось занепокоїти». Причому штраф за порушення — $2500.
Іван ГАВРИЛЯК