Акція протесту зібрала біля стін парламентського Комітету з питань будівництва і містобудування житлово–комунального господарства не тільки представників громадської ініціативи «Проти житлового рабства». Взяли до рук плакати і пенсіонери, і студенти разом iз маленькими дітьми. Із закликами «Ганьба! Депутати — геть із хати!», «Маємо право на житло!» учасники акції стукали порожніми пляшками по відрах, вимагаючи не розглядати законопроект, який вважають кабальним для власників квартир.
Люди озвучили власні позиції щодо суті комунальної афери. «Ми прийшли боротися проти Житлового кодексу. Рiч у тiм, що він зробить громадян безправними у власному житлі. Кодекс ще не прийняли, а мої батьки вже починають від нього страждати», — наголосила учасниця акції, голова Полтавського осередку Всеукраїнської молодіжно–громадської організації «Демократичний альянс» Ірина Земляна. Зокрема законопроект передбачає створення в Україні Житлово–комунальної інспекції, працівники якої отримають право безперешкодного доступу до квартир і будинків мешканців. Без згоди громадянина у будь–який час вони можуть самовільно проникати до помешкань житлових комплексів iз метою так званого «профілактичного огляду». За словами організаторів акції протесту, це не тільки обмежує права людини на власне помешкання, а й загрожує безпеці громадян. Оскільки тепер під виглядом інспектора до помешкання без дозволу може потрапити будь–який злочинець.
Окрім цього, відтепер усі громадяни у примусовому порядку повинні будуть вступати до ОСББ і користуватися послугами управлінських компаній. Кожен будинок зобов’язаний обрати собі такого «виконавця послуг». У зв’язку з цим і ціни на комунальні тарифи зростатимуть. А у квитанціях на оплату комунальних послуг може з’явитися додаткова графа — послуги управлінської компанії, сума яких ніяк не регулюватиметься державою. Зараз громадяни ще можуть відстоювати свої інтереси перед комунальними компаніями, а зробити це у відносинах із приватником буде практично не реально.
Окрім того, кажуть мітингувальники, кодекс дасть управлінським компаніям можливість розправи з людьми — від накладання пені за несвоєчасну сплату тарифів до права виселення їх iз власного житла. Недосконалість кодексу проявляється також i в юридичному аспекті. За словами експертів, у цьому законопроекті норми виписані лише частково, а паралельно передбачається дія окремих законів, що регулюють діяльність житлово–комунальної сфери. Це заплутує звичайних мешканців і дає комунальним інспекторам ще більшу свободу дій.
«Новий проект кодексу — хитрий і підступний ребус. Наша мета: зупинити його прийняття. Ми очікуємо, що перший пункт кодексу не буде прийнято до розгляду. Якщо ж наші вимоги не почують, акції триватимуть і далі», — запевнив голова ВМГО «Демократичний альянс» Василь Гацько.
Ірина УЗЛОВА