Трійця, Тройця або П’ятидесятниця святкується на п’ятдесятий день після Воскресіння Христового. Увібравши в себе багато рис іудейської П’ятидесятниці, християнська Трійця приєднала й національні риси тих свят, iз традиціями яких вона частково злилася. В українців тиждень перед Трійцею називається «зеленим», «клечальним» або «русальним», а три останні дні цього тижня і три перші дні троїцького тижня — Зеленими святами.
Основа троїцької обрядовості — культ рослинності, яка в цей час починає розквітати. Природа ніби відроджується і набирається дивовижної сили і краси. Пора квітучого жита — символу достатку й добробуту в оселі. Господині дому стежили, аби кожен куток їхньої оселі був прикрашений запашними травами. За повір’ями, душі померлих ховалися саме туди, у зелень. Сім’я заквітчувала не лише оселю, а й худобу та хліви.
До традицій святкування Зелених свят належить замовляння і задобрення русалок, які, за народними повір’ями, є дівчатами–утопленицями, чиї душі залишилися на дні річок, ставків, озер. Також відбувався обряд хрещення води, що забрала душі нехрещених дітей. Без цього, вважалося, дух нехрещеної дитини, яка втопилася, не знатиме спокою.
Цьогоріч кияни можуть спостерігати та безпосередньо взяти участь у масовому гулянні Зелених свят і Святої Трійці у «Мамаєвій Слободі». «12 червня вже з 9:00 ранку в козацькій ставропігійній церкві Покрова Пресвятої Богородиці відбудеться святочна Літургія та освячення зілля. Також порадує відвідувачів фольклорний колектив «Рожаниця», з початком виступу якого розпочнеться відтворення обряду «Куста», — розповіла «УМ» адміністратор Ірина. — Також на вигоні біля гойдалки, що поруч із «Шинком — коса над чаркою», відбудеться дійство «Вулиця», де під супровід троїстих музик усі бажаючі зможуть долучитись до веселих народних українських танців».
Зоряна ПАЛАМАРЧУК