Влада обiцяє вже цього лiта внести змiни в закон про вибори депутатiв до Верховної Ради. Планують повернутися до змiшаної системи 50 на 50. Серед нововведень — заборона на блокування партiй на виборах i пiдвищення прохiдного бар’єру для партiй iз 3 до 5 вiдсоткiв.
Недолiки стовiдсоткової пропорцiйної системи продемонстровано нинiшнiм складом ВР: у депутатiв–списочникiв майже немає самостiйностi, однi й тi самi депутати або у владi, або в опозицiї, вони переважно столичнi жителi, на законотворчiй роботi мало обiзнанi, а коли обговорюють закони, не чують один одного. А до недолiкiв мажоритарної системи слiд вiднести таку ганьбу, як скупка голосiв багатими кандидатами.
Мабуть, таки змiшана система — оптимальний варiант. Проте намiр пiдвищити прохiдний бар’єр до 5 вiдсоткiв викликає тривогу. Це, безперечно, удар по лiвих силах.
Та головне — треба вiдкоригувати систему пiдрахунку голосiв, повернутися до колишньої практики, коли в округах рахували голоси й одразу друкували результати в мiсцевiй пресi, не чекаючи затвердження Центрвиборчкомом. Бо фактично Центрвиборчком з органа, який арифметично пiдраховує голоси, перетворився на орган, що визначає результати голосування. А така система — далека вiд досконалостi.
В. ЯКОВЛЄВ
Красний Луч,
Луганська область