Португалія: праві тріумфують
На позачергових парламентських виборах, які минулої неділі відбулися в Португалії, правляча Соціалістична партія зазнала розгромної поразки. За результатами підрахунку 80% бюлетенів, соціалісти, які перебувають при владі з 2005 року, набирали трохи більше 28% голосів, тоді як опозиційна правоцентристська Соціал–демократична партія — щонайменше 40%. Ще близько 11% здобув консервативний альянс «Демократичний і соціальний центр — Народна партія», який, швидше за все, увійде в коаліцію з СДПП.
Не чекаючи оголошення остаточних результатів, прем’єр–міністр Португалії Жозе Сократеш визнав поразку на виборах і заявив, що залишає посаду лідера соціалістів. «Поразка — повністю моя вина, і я хочу взяти відповідальність на себе. Я вважаю, що треба відкрити новий політичний цикл, і хочу дати Соціалістичної партії простір для обговорення її майбутнього та нового керівництва», — заявив Сократеш, оголошуючи про відставку.
Нагадаємо, економіка Португалії — найбіднішої країни ЄС — перебуває на межі колапсу. Уряд країни погодився прийняти допомогу Євросоюзу та Міжнародного валютного фонду у вигляді трирічного кредиту на загальну суму 78 мільярдів євро. Тож соціал–демократи, яких очолює Педро Пассош Коельйо (ймовірний наступний прем’єр–міністр) прийшли до влади не в найкращі часи. Адже саме їм доведеться втілювати в життя програму жорсткої економії, під яку було виділено цей кредит.
Перу: вперше за 40 років до влади прийшли ліві
На виборах президента Перу з мінімальною перевагою переміг колишній військовий, лідер лівої Націоналістичної партії Ольянта Умала. Станом на вчора центральна виборча комісія оголосила дані лише попереднього підрахунку: після обробки 80% бюлетенів Умала випереджав свою суперницю, дочку засудженого за корупцію та репресії екс–президента країни Альберто Фухіморі Кейко, лише на 1% (50,5% проти 49,5% голосів). Проте, за прогнозами експертів, після оголошення остаточних результатів цей розрив має збільшитися до 2,5—3%. Умала вчора вже оголосив про свою перемогу, Фухіморі свою поразку поки не визнала.
Ліві сили прийшли до влади в Перу вперше за 40 років. Під час першого туру президентських виборів 10 квітня також лідирував Умала, який 2006 року вже брав участь у виборах глави держави, але в другому турі поступився Алану Пересу. Тоді лідер Націоналістичної партії позиціонував себе як соратник радикального президента Венесуели Уго Чавеса й затятий противник США. Тепер 48–річний Умала обіцяє піти на зближення з Вашингтоном, але при цьому проводити соціально орієнтовану економічну політику на основі державного контролю і регулювання.
Молдова: мером Кишинева став комуніст
У Молдові, яка через постійну парламентську кризу з 2009 року живе без повноважного президента (його обов’язки з грудня 2010–го виконує спікер парламенту Маріан Лупу), відбулися місцеві вибори. Зокрема, на виборах міського голови Кишинева переміг комуніст Ігор Додон, який здобув 52% голосів, випередивши чинного мера столиці, представника Ліберальної партії Доріна Кіртоаке (43%). У міській раді більшість також належатиме комуністам, які набрали близько 50%. Загалом минулої неділі мешканці Молдови обирали голів 898 міст і сіл та 11740 депутатів місцевих рад.