«Світова війна проти наркотиків зазнала поразки. Тому керівництво держав має розглянути можливість легалізації марихуани та інших контрольованих наркотиків — це буде більш ефективно, ніж боротьба з ними». Такий несподіваний висновок міститься у поширеному вчора звіті, який підготувала група у складі 19 провідних світових фахівців на чолі з колишнім Генсеком ООН Кофі Аннаном. Доповідь на 24 сторінках було підготовлено на замовлення Світової комісії у справах політики щодо наркотиків. Ретельно дослідивши проблему, експерти переконалися, що глобальна війна з наркотиками, яка триває останні 10 років, не лише програна, а ще й «мала руйнівні наслідки для суспільств та окремих осіб у всьому світі».
«Політичні лідери та публічні особи мають знайти в собі сміливість публічно заявити те, що багато хто з них визнає у приватних розмовах і на що вказують докази: репресивні стратегії не розв’яжуть проблему наркотиків. Війну з наркотиками виграти неможливо», категорично наголошують автори звіту. І як їм не повірити, якщо всі вони — достойні й досвідчені люди. Окрім Аннана, до складу комісії увійшли, зокрема, колишній високопоставлений співробітник адміністрацій президентів США Рональда Рейгана та Річарда Ніксона — Джордж Шульц, колишній голова Центрального банку США Пол Волкер, відомий британський бізнесмен Річард Бренсон, славетні письменники Маріо Варгас Льоса та Карлос Фуентес, колишні президенти Колумбії, Мексики та Бразилії (країн із найбільш розвиненою мережею наркоторгівлі).
Замість боротися із вживанням наркотичних речовин, які «не шкодять іншим», експерти закликають скасувати кримінальну відповідальність за їх вживання і розробити нові правові моделі, які вдарять по організованих злочинних групах та допоможуть тим, хто вже залежний від наркотиків. Автори звіту наводять підрахунки ООН, відповідно до яких за період з 1998 по 2008 роки споживання опіуму у світі зросло на 34,5 відсотка, кокаїну — на 27 відсотків та марихуани — на 8,5 відсотка. Найбільш критично члени комісії налаштовані до США, які, на їхню думку, повинні радикально змінити свою антинаркотичну політику: замість боротьби зі злочинністю переорієнтуватися на медичну опіку та права людини. Але Вашингтон іще напередодні оприлюднення звіту відхилив ці висновки та рекомендації як неприйнятні. Речник Федерального бюро протидії наркотикам навів власні цифри, пославшись на офіційну американську статистику: завдяки наполегливій боротьбі впродовж останніх п’яти років споживання кокаїну серед молоді США скоротилося на 30 відсотків.