До кінця цього року всі «кофі–шопи» в південній частині Голландії перетворять на закриті клуби, доступ до яких матимуть лише їхні постійні члени. Таке рішення ухвалив голландський уряд у рамках зміни своєї традиційно толерантної політики щодо легких наркотиків, яка навіть має власну назву — gedoogbeleid.
Нагадаємо, політика започаткована в 70–х роках минулого століття, дозволяла продаж у спеціалізованих ліцензованих закладах («кофі–шопах») невеликої кількості легких наркотиків — до п’яти грам маріхуани на одну особу. Цей дозвіл став візитною карткою Голландії, що приваблювало в країну чимало іноземних туристів. Хоча первинна мета запровадження gedoogbeleid була іншою: вибити торгівлю легкими наркотиками з рук організованої злочинності.
Але тепер влада Нідерландів відмовляється від цієї практики. Після кількох років дебатів уряд 2009 року створив спеціальну комісію на чолі з Вімом ван де Донком, яка після ретельного вивчення проблеми видала рекомендацію розпочати з перетворення «кофі–шопів» на закриті клуби, щоб вони стали недоступними для наркотуристів із Франції, Німеччини та Бельгії. На цьому також наполягали офіційний Брюссель та мешканці південної частини Голландії, де з огляду на прибульців погіршилася криміногенна ситуація. Щодо самих голландців, то, за підрахунками комісії, з 16 мільйонів мешканців країни регулярно вживають марихуану 400 тисяч осіб. На цей час по всій Голландії нараховується 500 «кофі–шопів» — це на 300 менше, ніж кілька років тому. Після переобладнання кожен такий заклад зможе відвідувати не більше 1—1,5 тисячі постійних членів. Уряд пропонує, щоб членство було дозволено винятково громадянам Голландії, але остаточних правил ще не розроблено. Не виключено, що якийсь невеликий відсоток місць зарезервують і для громадян сусідніх країн.
Голландська газета «Де Телеграф» попереджає, що річні обороти «кофі–шопів» становили два мільярди євро, а після зміни політики уряду контроль над цим ринком знову може перейти до кримінального світу. Тим більше, що через два–три роки уряд планує поширити перетворення «кофі–шопів» на закриті клуби й на північ країни та Амстердам, де їх зараз найбільше.