Група держав із протидії корупції Ради Європи (GRECO) відзначила провал України за 13 напрямами у законодавчому забезпеченні боротьби з корупцією та невідповідність європейським стандартам боротьби з цим явищем. Відповідну оцінку міжнародні експерти дали на засіданні, яке проходило наприкінці минулого тижня в Страсбурзі.
За результатами моніторингу GRECO, іще в 2009 році Україна не мала невиконаних рекомендацій: вони були враховані або частково, або перебували у стадії вирішення. Проте через півтора року Україна стала першою державою–учасником європейської антикорупційної ініціативи, якій експерти знизили ступінь виконання за трьома рекомендаціями GRECO, повідомила газета «Дзеркало тижня». Зокрема, міжнародні експерти звертають увагу на те, що в Україні не переглянуто системи адміністративної відповідальності за корупційні порушення таким чином, щоб корупція однозначно визнавалася кримінальним злочином. Іще один «мінус» — це залежність прокуратури від політичного впливу. Ще одна з принципових з вимог — запровадження відповідальності юридичних осіб за корупційні правопорушення, включаючи ефективні, пропорційні санкції, — теж не виконується. За цими трьома пунктами експерти констатували відкат назад. Окрім того, GRECO не зафіксувало позитивних зрушень іще за 10 пунктами антикорупційних ініціатив.
Нагадаємо, Президент України називає боротьбу з корупцією одним зі своїх пріоритетів. Майже щодня він заявляє у своїх виступах про війну з цим явищем. Нещодавно Верховна Рада ухвалила закон про боротьбу з корупцією. Він має дати імпульс битві з корупцією, хоча, приміром, не вирішує трьох проблем, оголошених GRECO: злочином вважатиметься не кожен прояв корупції, підприємства та організації не будуть суб’єктами відповідальності у сфері корупції, ну а про самостійність прокуратури ми взагалі промовчимо...
GRECO — один із найважливіших підрозділів Ради Європи. Ця організація уповноважена подавати керівництву Євросоюзу висновок про якість системи боротьби з корупцією в державах, котрі претендують на європейську інтеграцію.