Національний банк Білорусі здійснив девальвацію білоруського рубля: відучора він подешевшав одразу на 56 відсотків. Такого кроку було не уникнути, оскільки з початку цього року білоруська валюта подешевшала по відношенню до долара на понад 70 відсотків. Ні Національний банк, ні влада, ні офіційні ЗМІ при цьому не вживають слово «девальвація». «Підтриманню стабільності білоруського рубля сприятимуть подальші кроки уряду та Національного банку, скеровані на досягнення макроекономічної збалансованості у країні», — сказано в поширеному в понеділок прес–релізі Нацбанку.
Водночас, Нацбанк встановив двовідсотковий коридор для схудлого більш ніж удвічі «зайчика». Як наслідок, закордонна валюта, яку й без того було складно купити, повністю зникла з обмінних пунктів.
Заява Нацбанку викликала неймовірну паніку серед населення, яке одразу зрозуміло, що з вівторка всі цінники буде переписано. Тож увечері понеділка біля автозаправок вишикувалися довжелезні черги машин. І недарма: вже у вівторок ціна на бензин зросла в середньому на 20 відсотків, а на дизпаливо — на 24 відсотки. Справжній штурм пережили продовольчі магазини, а майже всю наявну в продажу побутову техніку та меблі передбачливі громадяни розмели ще за тиждень–два до девальвації, аби хоч якось врятувати заощадження від знецінення. Менш заможні запасалися, як у часи СРСР, сіллю та сірниками.
Голова Нацбанку Білорусі Петро Прокопович наприкінці минулого року запевняв населення, що коливання курсу білоруського рубля впродовж 2011 року не перевищать трьох відсотків. Тепер, після його обвалу більш ніж вдвічі, й далі твердить, що до кінця цього року коливання курсу не перевищить два відсотки. Проте цим запевненням уже ніхто не вірить. Адже 2009 року після девальвації білоруської валюти на 20 відсотків уряд та особисто президент Лукашенко також переконували, що одномоментної відчутної девальвації рубля ніколи більш не буде.
Ліберально–демократична партія Білорусі виступила із заявою, в якій пропонує терміново відмовитися від національної валюти та перейти на російський рубль. А лідери опозиційних правих партій ще раз назвали Лукашенка «могильником білоруського суверенітету». Адже девальвація білоруського рубля — це лише один з елементів кремлівського сценарію поступового поглинання сусідньої країни.
Тим часом Кремль удає з себе незаангажованого спостерігача. Радник президента Росії Аркадій Дворкович учора заявив, що економіку Білорусі дестабілізували вибори, на яких переміг Лукашенко.