Ісландський вулкан Грімсвотн, який активізувався 21 травня, наразі не збирається повертатися в сплячку. І створює дедалі більші проблеми для авіаперевезень у небі Європи. Стовп вулканічного пилу висотою від 8 до 12 кілометрів шириться над континентом. Метеорологи не можуть чітко передбачити його подальший шлях, але вчора по обіді прогнозували, що до вечора хмара накриє Лондон, сьогодні на сході Європи дійде до Польщі , а завтра на півдні — до Франції.
Учора попіл уже «затулив небо» над Шотландією, де тисячі пасажирів виявилися ув’язненими в аеропортах. Не працювали також аеропорти Північної Ірландії та Ірландської Республіки. Частково закрито повітряний простір над Норвегією та Гренландією, із Голландії було скасовано 16 авіарейсів до Британії.
Ісландський вулкан сплутав навіть робочий графік президента США Барака Обами, який здійснює турне Європою. Президент відбув з Ірландії до Лондона у понеділок увечері тобто на півдоби раніше, ніж планувалося,— щоб випередити хмару вулканічного пилу.
Виверження Грімсвотна є найпотужнішим за останні 100 років, але концентрація пилу у хмарі нижча, ніж під час минулорічного виверження ісландського вулкану Ейяф’ятлайокютль. Нині частинки пилу важчі і швидше осідають на землю. Проте остаточний вплив хмари на європейське авіасполучення важко передбачити. За найбільш песимістичними прогнозами, ісландський вулканічний пил може закрити небо не лише над Європою, а й вплинути на клімат у всьому світі, спричинивши кількарічне глобальне похолодання.
Наразі ж найбільше постраждали від виверження Грімсвотна ісландські фермери: вулкан викидає в атмосферу отруйні пари, від яких загинули посіви та домашня худоба.