Звірство на Звіринці

24.05.2011
Звірство на Звіринці

У зоні охоронюваного ландшафту кипить робота.

Забудова Києва поволі поширюється із центральних вулиць та буферних зон історико–культурних об’єктів на оспівані столичні пагорби. Крім гори Щекавиці, де колись оселилися засновники Києва, а тепер хазяйнують забудовники, будівельна кельма зазіхнула і на Звіринецьку гору, де київські князі полювали і мали свою резиденцію.

Тутешні мешканці обурені: за останнє десятилiття один із найпомітніших київських історичних пагорбів «окупували» новобудови, зелена зона засмічена, а цієї зими взагалі почали зводити комплекс: багатоквартирного зблокованого житлового будинку. Для цього і дерева вже вирубали, й котлован викопали, й сусідам нашкодили. І це при тому, що геологи застерігали: ґрунтові води залягають дуже близько до поверхні, і масштабне будівництво завдасть непоправної шкоди існуючим будинкам. Що вже й казати про те, що Звіринецька гора — зона охоронюваного ландшафту...

На новому скандальному будмайданчику побував журналіст «УМ».

 

Земля від Хрущова, горе — від будівельників

Ніна Петрівна Жур — мешканка приватного сектору на вулиці Мічуріна, що на Печерську, — отримала будинок на Звіринецькій горі у спадок від бабусі. З нею вона пережила війну в окупованому Києві, а після звільнення столиці голова ЦК КП(б)У Микита Хрущов дав сім’ї ділянку площею вісім соток. «Це сталося влітку 1944 р. — говорить пенсіонерка. — Ми жили там, де тепер Ботанічний сад НАНУ. Ще йшла війна, але було прийнято рішення про розширення ботсаду, і Хрущов дозволив відселенцям займати вільні квартири. А тим, хто хотів отримати земельну ділянку, — давав ділянки під будівництво, у тому числі й на Звіринці. Так ми з бабусею й отримали ці вісім соток... А отам нижче, де зараз засмічено, був чудовий сад. Дві яблуньки були за два метри від нашого паркану, і бабуся випросила у Микити Сергійовича, аби і вони потрапили у наш двір — він погодився. Це було чудове місце!».

Жінка говорить про свої юні роки, про чудовий фруктовий сад, який ріс за будинком, про перші горіхові дерева, про повоєнні знахідки, Звiринецькi печери... А потім веде і показує ці колись райські місця — серед сміття, залишкiв парканів, будівельних матеріалів. Вище над цим усім, за високими парканами, височіють будинки всілякого калібру багатіїв.

Ніна Петрівна — сусідка найбільшого тут котловану, щонайменше в два поверхи завглибшки. Вона разом із сусідами, переважно лiтнiми людьми, — активісти, які намагаються протистояти забудові історичного місця. Вони впевнені: цей об’єкт найбільш зухвалий і варварський.

Активна забудова маєтками Звіринецької гори, за словами мешканців вулиці Мічуріна, почалася десять років тому. Але багатоповерхових комплексів iз підвальними приміщеннями досi не було. Тим паче, на крутому схилі до бульвару Дружби народів, де тепер розташований горезвісний котлован. «На цій горі було 38 джерел, вона, як губка, просочена водою, — говорить пенсіонерка Лариса Логозинська, мешканка вулиці Мічуріна. — Тому в усі часи цю частину гори не чіпали, котлованів не рили, тим паче — аж до поверхневих вод. Коли почали все забудовувати — води стало більше, вiдтак гинуть дерева, а кілька будинків, що стоять на глиняних ґрунтах, почали сунутись і руйнуватися. Тепер вулицi Пирятинська, Землянська та вулиця Мічуріна рясніють новобудовами елітного класу».

Тутешній котлован–рекордсмен, про який, власне, далі й піде мова, для тутешніх став «прогнозованою несподіванкою». Підозра, що ділянку готують під забудову, в мешканців з’явилася давно. «Там у 2004 році спочатку вирубали близько 70 дерев старого саду, — говорить Ніна Петрівна, — й утворилося болото. На місці побували геологи й казали, якщо будуватимуть — це буде катастрофа. Ми почали писати запити до столичної і районної влади, але нас заспокоїли: мовляв, будувати ніхто не збирається. Так нас «приспали».

Будують за віртуальними адресами?

«А взимку цього року загуділа техніка й забігали будівельники, — розповідає далі Лариса Ігорівна. — Оскільки виконроби спілкуватися відмовлялися, ми почали активно писати листи в усі можливі інстанції». У ході такого листування з чиновниками з’ясувалося, що «безкоштовну» землю під забудову на крутому бездоріжному схилі зони охоронюваного ландшафту Київрада виділила кілька років тому. Є і дозвіл на будівництво житлової багатоповерхівки, виданий Інспекцією державного архітектурно–будівельного контролю (ДАБК) від 20 січня цього року. До того ж дозволили будувати одній людині на трьох ділянках одразу.

Цей дозвіл має вельми істотні нюанси. Передусім тому, що дозволили будувати за адресами, яких у Києві не існує! У документі йдеться: «У встановленому порядку надано... дозвіл на виконання будівельних робіт із будівництва багатоквартирного зблокованого житлового будинку від 20.01.2011... у пров. Мічуріна, 28, 30, 32 у Печерському районі м. Києва». Тоді як у чинному генплані міста на період до 2020 року провулок закінчується будинками за номерами 10 і 15. А власне грандiозний котлован «вкопано» у схил гори над бульваром Дружби народiв.

Дозволи на будівництво видані громадянинові Великобританії, такому собі Сміту Крістоферу Брайону Девідсону, який викупив три ділянки у колишніх власників — громадян України. Попри всі намагання поспілкуватися з цим земельним покупцем чи бодай з’ясувати, хто він, мешканцям так і не вдалося. Зв’язатися з ним — будівельники таку можливість виключають. От і закралася у людей думка, що справжнім замовником «зодчих» може бути хтось із наших VIPів, а прізвище іноземця — лише як прикриття.

Наразі активісти пишуть листи до Головного управління земельних ресурсів, Печерської райдержадміністрації, Олександру Попову та Віктору Януковичу. Одначе вже тепер можна припускати, наскільки міська адміністрація зацікавлена у цій справі: в кабінеті 116 приймальні голови КМДА Віра Добраш звернення приймати відмовилася.

«Можуть бути зсуви»

Провідний науковий керівник Інституту геології Національної академії наук України Вадим Рибін говорить, що масштабні будівництва та риття котлованів можуть створити як локальні проблеми для сусідів багатоповерхівки, так і для Києва в цілому. За його словами, будівництво на Звіринецькій горі небезпечне через ймовірність зсувів. «Якщо котлован навіть оточити палями, — говорить Вадим Федорович, — між ними будуть проміжки, куди потрапляє вода і мілкозем. І цей мілкозем виноситься з фундаментів сусідніх будинків, унаслідок чого ближня стіна просідає та виникають тріщини».

А нищення дерев на Звіринці, за словами фахів­ця, також посилюватиме ймовірність ґрунтових зсувів. «Рослини беруть воду, по–перше, для росту, а по–друге, для підтримки температурного режиму. За рахунок цього знижується вірогідність зсувів. Будь–який подібний схил має бути засаджений рослинністю. Інакше варто чекати небажаних наслідків», — попереджає Вадим Рибін.

 

ДОВІДКА «УМ»

Звіринець — історична місцевість Києва між Печерськом, Видубичами, Теличкою і Чорною Горою. А Звіринецька гора із зоною охоронюваного ландшафту — є його частиною; вона обмежена бульваром Дружби народів, Набережним шосе, вулицями Тимирязівською, Бастіонною, Струтинського.

Назва, відома з часів Київської Русі, ймовірно, походить від місця полювань князів на дикого звіра. На 3віринці розташовувався Красний двір — одна з резиденцій київських князів. З X ст. існували подібні до лаврських Звіринецькі печери (вiднайденi у 80–х рр. ХІХ ст.), у яких діяв печерний монастир (зруйнований 1096—1097–му половцями). Після монголо–татарської навали на 3віринці виникло однойменне поселення, що належало Видубицькому монастирю. У 1810–му закладено Звіринецьку фортецю. З ХІХ ст. існує Звіринецьке кладовище. У 1918–му внаслідок вибуху на артилерійських складах більшу частину колишньої забудови 3віринця зруйновано.

Наразi Звіринець став частиною Печерська, тобто Печерського району Києва, а тому назва «Звіринець» використовується лише шанувальниками київської історії. До цього часу існує Звіринецьке кладовище, Звіринецькі печери на вулиці Мічуріна та вулиця Звіринецька, яка до 1975 року була частково забудована одноповерховими приватними будинками.

 • Навiщо Києву вулиця Табiрна,

  ...Я вийшов iз вулицi Пилипа Орлика, повернув на Михайла Грушевського, пересiк Богдана Хмельницького, спустився на Петра Сагайдачного... Сьогоднi в це важко повiрити, але чверть вiку тому про такi назви годi було й думати. Справдi, в перший рiк Незалежностi столиця України ввiйшла з вулицями Ленiна, Свердлова, Дзержинського, Жданова, Кiрова, Куйбишева, Орджонiкiдзе, Менжинського, Володарського, Косiора, Постишева, Мануїльського, площами Жовтневої революцiї, Ленiнського комсомолу, Брежнєва тощо. Та що там вулицi та площi, найпрестижнiшi центральнi райони столицi iменувалися Ленiнський, Радянський, Жовтневий, Московський, Ленiнградський, а в цих районах найошатнiшi вулицi носили iмена класикiв марксизму-ленiнiзму, росiйських революцiонерiв, агентiв ленiнської «Іскри» та мало не всiх членiв ленiнсько-сталiнського ЦК. >>

 • Розшукується дизайнер

  Будь-яку потрібну та корисну справу можна зіпсувати. Власне, для цього достатньо грати не за встановленими правилами, а за тими, що відповідають кон’юнктурі сьогоднішнього дня. Киянам обіцяли відкритий конкурс, на якому обиратимуть головного архітектора міста. >>

 • Митарства українського трамвая

  Кілька місяців тому на розширеному засіданні Ради директорів підприємств, установ та організацій міста Києва було підписано угоду про об’єднання зусиль київської міської влади та бізнесу щодо розвитку внутрішнього ринку задля сталого економічного розвитку міста. Свої підписи під документом поставили міський голова Києва Віталій Кличко, президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах та голова Ради директорів підприємств, установ та організацій Києва Олександр Осадчий. >>

 • Чи повернуть киянам Довженків кінотеатр?

  Із плином часу залишається все менше тих, хто пам’ятає про кінотеатр імені Олександра Довженка, який колись розташовувався на проспекті Перемоги, 24а. Цю не надто ошатну споруду було знесено кілька років тому, і на її місці має з’явитися сучасний кінокомплекс. >>

 • Київ без крил

  У митрополичих палатах у «Софії Київській» того дня збирали підписи під зверненням до Кличка і Порошенка передати під музей авіації будинок сім’ї Сікорських на Ярославовому Валу, 15-б і перейменувати аеропорт «Київ» (Жуляни) на честь Сікорського. Підписатись під одним зі звернень не виходило. Активісти обидві вимоги оформили в одному листі. >>

 • Де сидять художники?

  Київ усе більше переймає європейські традиції, наповнюючи вулиці креативними елементами вуличного дизайну — від паркових скульптур на Пейзажній алеї та лавочок у вигляді чашок на Прорізній до розмаїтих нетривіальних «пам’ятників» — Їжачку в тумані, закоханим ліхтарям, табуреткам. >>