Азовське, а не Чорне

24.05.2011

«Іллічі» святкують гол Тищенка, СаШо критикує динамівський захист. (Фото з сайту ФК «Іллічівець».)

Надто вже своєрідним вийшов заключний тур ювілейного, 20–го, чемпіонату України серед команд прем’єр–ліги. Лише у Сімферополі змагалася пара, в якій обом клубам конче потрібно було вигравати. В інших матчах максимум один із суперників вирішував важливі турнірні завдання. Тож дечия розслабленість (не хотілося б вірити у версії про навмисну «здачу») зіграла на руку іншим, і 30–й тур приніс чимало несподіванок. Головна — до першої ліги разом із Запоріжжям вилітає дуже небідна команда Севастополя зі знаним іноземним тренером на чолі та багатьма зірковими легіонерами у складі.

Неприступний Азов

Навряд чи хтось із фахівців припускав поразку «Динамо» в Маріуполі. Зрозуміло, що кияни заздалегідь забронювали другу позицію в турнірній таблиці і на берег Азовського моря приїхали з думками про фінал Кубка України (матч «Динамо» — «Шахтар» відбудеться в Сумах завтра). Натомість підопічні Валерія Яремченка вірили, що їм удасться вперше у своїй історії перемогти київський суперклуб і — за сприятливого розвитку подій у Сімферополі — зберегти прописку в прем’єр–лізі. Команда, що найбільше пропустила в нинішній першості, проти багаторічного флагмана, що найбільше забив, — ну де тут місце для сенсації? А вона сталася.

Після «фірмового» штраф­ного у виконанні Олександра Алієва (щоправда, з рикошетом) та гола Андрія Шевченка, котрий скористався «обрізкою» Дмитра Невмиваки, рахунок став 0:2. Частина уболівальників вирушила із трибун додому.

Валерій Яремченко після фінального свистка скаже, що в перерві мав серйозну розмову зі своїми підопічними. У другому таймі динамівці, можливо, подумали, що гра вже зроблена, а ось «іллічівці» забігали активніше. І спочатку Костянтин Ярошенко, а потім Адріан Пуканич пробили Олександра Шовковського. Ці взяття воріт були схожими: потужний удар здалеку — і м’яч крізь натовп гравців влітає у ворота упритул зі штангою.

А вже на доданих хвилинах гри «Іллічівець», який кількома хвилинами раніше дивом урятувався після удару Артема Кравця по порожніх воротах, використав фактично єдиний шанс забити утретє. Після навісу м’яч знайшов голову Ігоря Тищенка, який за мить перед тим перебував в офсайді, але не брав участі в атаці. Після його удару Шовковський був безсилий, оборона киян — статична. Як кажуть, «такий футбол нам не потрібен».

«Після перерви суперник підвищив темп, і ми виявилися не готові до такого. Ми вперше пропустили три м’ячі, і я не задоволений діями всіх гравців», — виправдовувався наставник «Динамо» Юрій Сьомін.

А самі динамівці зіпсували прощання Тіберіу Гіоане: румунський півзахисник, якому через місяць виповниться 30, проводив останній матч у футболці київського клубу. За десять сезонів у «Динамо» Тібі чотири рази ставав чемпіоном. Цього року — знову тільки «віце».

Кримський розпач та полтавське шампанське

Усі матчі заключного туру йшли паралельно, і на момент, коли в Маріуполі «Іллічівець» зрівняв рахунок, у Сімферополі номінальні гості з «Таврії» мінімально перемагали«Севастополь», а у Львові «Ворскла» програвала «Карпатам» — 1:2. Обидві кримські команди такий перебіг подій влаштовував: «моряки» завдяки кращій різниці голів зберігали прописку у «вишці», а «таврійці» проходили до Ліги Європи. Тож земляки грали, як мокре горіло. А таки ж згоріло в обох!

Рахунок «азовського» поєдинку і виліт до першої ліги став для севастопольців громом серед ясного неба. «Коли твоя команда діє своїми силами і за принципом чесної гри, не завжди можна очікувати на позитивний результат. Перебіг подій у Маріуполі, як і остаточний результат, здаються мені дивними», — наставник «моряків» Ангел Червенков натякає, що серед матчів туру могли бути «договірняки». Чи буде болгарин працювати з «Севастополем» у першій лізі — невідомо.

Щось схоже на шок було і в гравців «Таврії»: гол албанського полтавця Ахмеда Янузі за дві хвилини до закінчення матчу у Львові вивів до єврокубків «Ворсклу». «Я випив кілька келихів кримського шампанського, тому давайте не будемо про гру говорити. Давайте про дівчат...» — тренер Полтави Микола Павлов після нічиєї з «Карпатами» звично жартував.

Близька–далека «бронза»

Ще однією інтригою останнього туру була боротьба за третє місце. Аби уп’яте поспіль завоювати «бронзу», «Металістові» достатньо було просто перемогти «Оболонь» у Києві. А ось розрахунок «Дніпра» був складнішим: сподіваючись на невдачу харків’ян у протистоянні з «пивоварами», підопічні Хуанде Рамоса мали обіграти на виїзді не мотивований «Шахтар».

Слобожанці досягли свого ще в першому таймі, коли дублем відзначився Крістальдо. Відтак на рахунку аргентинського нападника — п’ять голів у дев’яти матчах чемпіонату України. Тим часом «Дніпро» обмежився нульовою нічиєю. У 19 поєдинках на полі «Шахтаря» «дніпряни» здобули лише одну перемогу.

Свято «металістів» на стадіоні «Оболонь» закінчилося бійкою вболівальників. Після фінального свистка на поле вибігли прихильники обох команд, вітали кожен своїх, а далі — чи то хтось із гостей зачепив «пивоварів», чи то оболонці не стерпіли такої зухвалості гостей, але на газоні пішла «лава на лаву». У метушні опинився навіть тренер «зелених» Сергій Ковалець, який намагався зупинити бійку між фанами свого нинішнього та колишнього клубів. Утім, НП тривала недовго, і «беркутівці» були досить гуманними.

На такій «веселій» ноті і закінчили чемпіонат, який, погодьтеся, був досить цікавим. І, мабуть, його рівень трохи зріс порівняно з минулими роками.

Голи: Кожанов, 53, 62 — Осипенко, 45+1; Янузі, 88

Нереалізоване пенальті: Ощипко, 60 («К»)

4 000 глядачів

«Волинь» — «Металург» (Д) — 1:3

Голи: Пищур, 31 — Аді, 10; Танаса, 21; Годований, 90+4 (у свої ворота)

16. «Севастополь» 30 9 2 19 37–66 29

Бомбардири: Олег Баранник («Ворскла»), Євген Будник («Металіст») – по 13.

* * *

Перша ліга. 31–й тур. «Енергетик» — «Кримтеплиця» — 1:2 (Барчук, 10 — Михайлюк, 57; Щедраков, 82), «Львів» — «Буковина» — 2:0 (Чепурненко, 14; Шаповал, 90+2), «Закарпаття» — «Нафтовик» — 2:1 (Єлисеєв, 65; Микуляк, 90+4 — Вітер, 68), «Арсенал» (БЦ) — «Чорноморець» — 2:2 (Огиря, 52; Постолатьєв, 56 — Соколенко, 24; Діденко, 35), «Титан» — «Олександрія» — 1:0 (Момотенко, 43), «Зірка» — «Динамо–2» — 1:0 (Кочура, 53), «Дністер» — «Геліос» — 1:0 (Пархоменко, 12), «Сталь» — «Нива» (В) — 1:0 (Локтіонов, 33), «Прикарпаття» — «Фенікс» — +:–.

Лідери: «Олександрія» — 65 (31 матч), «Чорноморець» — 58 (30), «Сталь», «Львів» — 56 (31), «Кримтеплиця», «Буковина» — 55 (31)...

Бомбардир: Гунчак («Буковина») — 19.