У заяві щодо Нюрнберзького процесу Верховна Рада «протестує проти спроб окремих політиків, громадських діячів, політичних організацій і рухів у нашій країні реабілітувати і навіть героїзувати колабораціоністів — пособників гітлерівців». Намір регіоналів і комуністів очевидний — компрометація ОУН і УПА, учасників руху опору. Ще раніше псевдополковник і псевдоісторик Д. Табачник пробував навісити ярлики колабораціоністів на С. Бандеру та Р. Шухевича, на ОУН, УПА. Але ярлики бездоказові, хоча б щось обґрунтувати він не спромігся, не здатен, бо саме доказовість відрізняє науковця від політикана.
Чітку дефініцію дає Вікіпедія: «Колабораціонізм в юридичному трактуванні міжнародного права — свідома, добровільна та умисна співпраця з ворогом у його інтересах і на шкоду своїй державі».
Проаналізуємо, чи відповідають ключові слова «ворог», «у його (ворога) інтересах», «на шкоду своїй державі» стосункам ОУН і рейху. ОУН, її члени Бандера та Шухевич почали співробітничати з фашистською Німеччиною до війни, розглядали її не як ворога, а як союзника у звільненні України від більшовицько–московського ярма. У цей же час iз фашистською Німеччиною співробітничав Сталін на чолі СРСР, він був пособником Гітлера, бо допоміг йому озброїтися, зробити запаси стратегічної сировини. Внесок Сталіна у зміцнення рейху та вермахту не співмірний із внеском ОУН (два батальйони). У нападі на Польщу гітлерівці та сталіністи пособляли один одному. Мета Сталіна — поділ із Гітлером світу. Мета ОУН полягала у створенні незалежної держави України; таку надію давав план А. Розенберга.
Як тільки з’ясувалися справжні наміри гітлерівців (ніякої незалежної України), ОУН оголосила їх ворогами, ніякого співробітництва вже не було. Колабораціоністи одержують посади, чини, гроші, наукові ступені. Бандера одержав концтабір, багато оунівців було страчено фашистами. Для ОУН, для Бандери і Шухевича УРСР (у складі СРСР) ніколи не була «своєю державою». Відсутність громадянства УРСР у керівників ОУН–УПА підтвердить будь–який донецький суд, якщо автори заяви чи Табачник туди звернуться. Отже, не були Бандера та Шухевич колабораціоністами за визначенням.
Хто наважиться назвати колабораціоністами президентів Єгипту А. Садата та Г. А. Насера (Героя Радянського Союзу), які у війну співпрацювали з німцями, щоб звільнити свою батьківщину від англійського колоніалізму? Вони не вважали Британську імперію своєю державою, діяли заради незалежності Єгипту. В Україні окремі групи УПА чинили збройний опір злочинному комуністичному режиму, попри оголошену амністію, аж до кінця 50–х років. Хай наклепники пояснять, кому «пособляли» упівці після 1945–го. Борці за незалежність заслужили шану. А щодо симоненків, табачників, колісниченків, то хай зізнаються, якій державі вони пособляють, маючи громадянство України.
Ігор ДЕМ’ЯНЧУК,
кандидат технiчних наук
Київ