Учора у Верховні Раді народний депутат Лілія Григорович презентувала законопроект, який, на її думку, є реальною відповіддю на проблеми нашої держави — одного з лідерів індексу бідності у світі. Депутат пропонує запровадити сплату податку на наддохід iз фізичних осіб, а отриманi таким чином кошти спрямувати на пiдтримку матерiв i пенсiонерiв.
Представник «Нашої України» вимагає: якщо бізнесмен заробив понад 20 млн. гривень, то він має заплатити у вигляді податку один відсоток від цієї суми. Якщо ж сума чистого податку становить від 20,5 до 25 млн. гривень — тоді державі належить віддати вже 1,5%, від 25 до 30 млн. — 2%. І, нарешті, якщо великий підприємець має дохід понад 30 млн. гривень, то народові він має віддати вже 2,5%. Цікаво, що податок на наддохід сплачуватимуть на території України як резиденти, так й іноземні підприємці — але тільки ті, які отримуватимуть доходи, дивіденди та винагороду з джерел їх походження на території нашої держави. За ухиляння від сплати податку передбачаються серйозні санкції — 5% від вартості чистого доходу.
Наша країна аж ніяк не є піонером у цій ідеї. «Зокрема, у Франції прийнято Закон «Про податок на багатство з фізичних осіб». Він передбачає, що всі особи, доходи яких перевищують 800 тис. євро, повинні сплачувати відсотки в державний бюджет на соціальні потреби та охорону здоров’я населення. Протягом 2007 року за допомогою оподаткування багатіїв бюджет Франції збільшився на 4,42 млн. євро», — каже Григорович. Аналогічна норма діє в Норвегії — з чистого доходу, що перевищує 700 тис. нор. крон, фізична особа повинна сплачувати від 1,1% до державного бюджету на соціальні потреби.