Міносвіти має намір упродовж двох наступних років перевести всі українські школи на навчання в одну зміну — існує вже й відповідний наказ про поетапну «пертурбацію». «Друга зміна у школі повинна залишитися лише сторінкою в історії педагогіки», — коментує рішення Міносвіти заступник міністра Борис Жебровський. За даними прес–служби відомства, в Україні понад тисяча шкіл (а це 5,8 % від загальної кількості) проводить заняття у дві зміни. Найбільше таких шкіл у Криму, Севастополі, Рівненській і Закарпатській областях.
Тепер керівникам відповідних регіональних управлінь освіти рекомендовано терміново провести аналіз мережі таких шкіл, з’ясувати причини проведення занять у дві зміни й перевести навчання в одну зміну. «Ми зробили це в Києві ще 2003 року», — каже заступник міністра. За його словами, це дало можливість краще організувати навчально–виховний процес у школах, взяти під контроль відвідування уроків, і «що не менш важливо — батькам стало спокійніше».
Експерт iз питань освіти Лілія Гриневич зазначає: навчання в одну зміну є дійсно кращим для здоров’я дітей і належної організації навчання та виховання: «Це безперечно. Але поки що наміри про перехід на навчання в одну зміну входять у розріз iз тим, як головне освітнє відомство реагує на закриття шкіл в Україні. З такою політикою заохочення місцевої влади до оптимізації важко буде виконати повне переведення навчання в одну зміну. Адже сьогодні ми маємо тенденції, коли деякі школи намагаються закривати, а дітей переводити в інші достатньо наповнені освітні заклади, де вони потраплять на навчання у другу зміну».
А ТИМ ЧАСОМ...
Незаконнi контрольнi
Саме в розпал проведення шкільних підсумкових контрольних робіт із чотирьох предметів — математики, іноземної мови, історії України та української мови — виявилося, що наказ Міносвіти про їхнє проведення… незаконний. Принаймні, як повідомляє Мін’юст, наказ Міносвіти про проведення у 5–8 класах підсумкових контрольних робіт не було подано на державну реєстрацію, як того вимагає законодавство. Отже, він вважається таким, що не набрав чинності й не може бути застосованим.
Щоправда, у Міносвіти на такі закиди й плутанину реагують стримано: мовляв, цей наказ і не потребував держрєстрації, а тому є законним. «Інформуємо, що до наказу про проведення підсумкових контрольних робіт було внесено доповнення, яке підтвердило його відомчий характер, що, за висновком Мін’юсту, зняло питання проведення державної реєстрації, — відповіли «УМ» у прес–службі Міносвіти. — Наразі підсумкові контрольні роботи проходять у звичному режимі, відповідно до графіків, розроблених на місцях, та мають завершитися до 20 травня».
Але заковика все ж є. Особливість цих контрольних у тому, що вперше їх проводять тільки за вказаними Міністерством освіти посібниками. Визначені ним же видавництва мали можливість отримати гарантовані прибутки в десятки мільйонів гривень, зазначає «Дзеркало тижня». А вийняті вони з кишень батьків, які кинулися купувати для підготовки дитини до міністерського «нововведення» посібники з чотирьох предметів, а заодно й книжечки з відповідями до завдань, видані обраним видавництвом.