Учора відомий український професор–нейрохірург Андрій Слюсарчук після кількамісячних тренувань обіграв комп’ютерну шахматну програму Rybka–4, яку до цього часу не вдалося «побороти» жодному із гросмейстерів. Це перший випадок в історії шахів, коли змагатися з непереможною програмою взявся непрофесійний шахіст.
Гра проходила «всліпу». Перед її початком вченого оглянули фахівці із захисту інформації та члени комісії — аби переконатися, що він не має при собі пристроїв прийому й передавання інформації. Всі радіочастоти в залі, де проходив двобій, було заглушено. Комісію, яка спостерігала за матчем, очолив Дмитро Табачник, міністр освіти і науки, молоді та спорту України. Також до її складу ввійшли експерт і розробник технічних засобів із захисту інформації Олександр Шпита, міжнародний арбітр, почесний віце–президент Федерації шахів України Леонід Боданкін тощо.
Андрій Слюсарчук боровся з програмою, «записавши» собі в пам’ять кілька мільярдів комбінацій шахових дебютів, а також за рахунок миттєвого інтелектуального аналізу. Йому таки вдалося обіграти «Рибку–4» й розвінчати міф про надможливості штучного інтелекту. Окрім того, пан Андрій вкотре потрапив у Книгу рекордів України, ставши першою людиною, що виграла в шахи у цієї комп’ютерної програми.
«Я виробляв спеціальні реакції, випрацьовував процес набуття досвіду, — розповів журналістам Андрій Слюсарчук після успішної гри. — Я хотів привернути увагу українців до того, що пора не тільки бути споживачем, а й створювати щось нове. Ми повинні бути в центрі інтелектуальних досліджень». Як зізнався рекордсмен, його гра була побудована здебільшого на інтуїції.
Відомі шахісти та гросмейстери не приховували захоплення побаченим. Утім висловили жаль, що пан Андрій не збирається залишатись у професійних шахах. «Ми втратили прекрасного шахiста», — зазначив на вчорашній прес–конференції гросмейстер Юрій Дроздовський. Сам рекордсмен не виключив, що якщо не досягне бажаного в науці, займатиметься професійно шахами.
Нагадаємо, Андрій Слюсарчук вже встановив низку рекордів iз запам’ятовування великих обсягів чисел, послідовностей геометричних фігур, а також слів тексту та іншої інформації. Зокрема, запам’ятав 30 мільйонів знаків числа Пі, надрукованих у 20 томах тексту. Також на його рахунку — рекорд із запам’ятовування 5100 чисел за 117 секунд.
Леся ЧУПРИНА