Антипрезидентські виступи в Сирії переросли у криваву громадянську війну, в якій влада не шкодує засобів для придушення народного повстання. Позавчора понад три тисячі співробітників служб безпеки та бойовиків президента Башара Асада, застосувавши танки та зброю, жорстоко розігнали демонстрацію опозиції в місті Дераа на півдні країни. Як повідомляє агенція «Франс пресс», у ході цієї операції загинуло щонайменше 39 та було поранено понад 70 осіб. Після цього було закрито кордон iз сусідньою Йорданією, а на дахах будинків у Дераа розставили снайперів – їм дано наказ без попередження відкривати вогонь по людях, які намагаються зібратися на акції протесту. Схожим чином урядові війська придушили антипрезидентські виступи у містах Джебла і Дума, що поблизу столиці країни — Дамаска. У Джеблі загинуло щонайменше 13 осіб. Загалом упродовж останніх трьох днів у Сирії було вбито близько 150 учасників протестів, а загальна кількість загиблих iз початку заворушень у березні перевищує 350 осіб.
Урядові ЗМІ повідомляють, що війська в Дераа було введено «у відповідь на прохання місцевого населення захистити його від збройних угруповань». Комендантську годину запроваджено також у Хомсі — промисловому центрі Сирії. Напруга зберігається у Баніясі та передмістях Дамаска. У ніч із понеділка на вівторок відбулися сутички населення із «силовиками» в провінціях Ідліб, Ракка та Дейр–ез–Зор. Близько 500 активістів та лідерів опозиції було заарештовано.
Міжнародна правозахисна організація «Х’юмен райтс вотч» закликала ООН провести слідство щодо застосування сирійськими службами безпеки зброї проти мирних демонстрантів. Президент США Барак Обама засудив насильство проти цивільного населення, до якого вдається президент Сирії Башар Асад. Держдепартамент США евакуює із Сирії дипломатичний персонал та рекомендував громадянам США утримуватися від поїздок до цієї країни. Адміністрація Обами розробляє перелік адресних санкцій проти представників правлячого в Сирії режиму, включно із замороженням рахунків у банках США. Ймовірно, незабаром до такого самого кроку вдасться і Євросоюз.
А ТИМ ЧАСОМ...
У Ємені, де за три місяці антиурядових виступів у сутичках із урядовими силами безпеки загинуло понад 100 осіб, з’явилася надія на закінчення конфлікту. Президент Алі Абдалла Салех, який перебуває при владі 32 роки, погодився прийняти план добровільної передачі влади, розроблений Радою співробітництва арабських держав Перської затоки. Згідно з цим планом протягом 30 днів Салех має подати у відставку й передати повноваження тимчасовому уряду національної єдності. Після зречення глави держави його обов’язки виконуватиме нинішній віце–президент, який упродовж 60 днів організує нові президентські вибори. Планом також передбачено, що парламент розробить проект нової Конституції, яку має затвердити всенародний референдум.