Уствердній відповіді на це спірне питання не сумніваються двоє британських дослідників, автори книги «Бурштинова кімната: таємна історія найбільшої містифікації ХХ століття», що вийде наступного місяця. Сенсаційна заява про те, що Бурштинова кiмната Катерининського палацу в Царському Селi (пiд Петербургом) згорiла, викликала резонанс у західній пресі, передає УНІАН. Едріан Леві та Кетрін Скотт-Кларк звертаються до невідомих досі архівів Анатолія Кучумова, який був хранителем у Царськосельському музеї, де зберігалася Бурштинова кімната. У 1941 році замість того, щоб відправити раритет в евакуацію до Сибіру разом з іншими культурними цінностями Ленінграда, він наказав заховати його в Царському Селі, замаскувавши шаром шпалер та марлі. Проте німці знайшли кімнату і вивезли її до Кенігсберга (тепер російський Калінінград). Як вказують британські дослідники, у 1946 році Анатолій Кучумов дізнався, що після окупації Кенігсберга Червоною армією Бурштинова кімната згоріла в одному із залів місцевого замку. Про це йдеться у записанiй ним розмові Кучумова з працівником Кенігсберзького замку Паулем Феєрабендом. За словами Феєрабенда, на початку квітня 1945 року упакована Бурштинова кімната знаходилася у Рицарському залі замку, а через декілька днів розпочався штурм міста радянськими військами. Близько півночі 9 квітня, розповів свідок, у ресторан, що розташовувався у замку, прийшов радянський полковник. «Я розповів йому все, і він дав вказівки розпочати евакуацію. Опівдні 10 квітня, коли я покидав замок, мій ресторан зайняли артилерійськi частини Червоної армії. Винний льох і Рицарський зал не були зруйновані, проте коли я повернувся з Елбінга, де лежав у госпіталі, то дізнався від управляючого замку, що і зал, і ресторан згоріли дотла», — засвідчив Феєрабенд.
Таким чином, Бурштинова кімната була знищена радянськими військами, робить висновок німецька газета «Ді Вельт». Едріан Леві та Кетрін Скотт-Кларк вказують, що Кучумов приховав цю сенсаційну розмову, а також результати секретного розслідування, під час якого було знайдено обвуглені залишки дверного покриття і мідних петель, вивезені з Пушкіна (радянська назва мiстечка Царське Село) в той час, що і кімната. Проте автори шокуючої новини не подають відомостей, чи було тоді виявлено якісь частини кімнати, що мали би залишитися після пожежі, влаштованої радянськими солдатами чи то з бажання помститися, чи то через необережність. За офіційною версією, сліди Бурштинової кімнати загубилися після вивезення її до Кенігсберга. З тих пір дослідники понад півстоліття намагаються розгадати таємницю зникнення Янтарної кімнати, а російська влада підтримує міф її існування, пише британська газета «Дейлі Телеграф». Проте в Росії вже є нова Бурштинова кімната, тобто її копія, розташована на історичному місці в Катерининському палаці під Петербургом. Минулого року її було урочисто відкрито у присутності президента Росії Путiна та федерального канцлера Німеччини Шредера.
ДОВІДКА «УМ»
Янтарна кімната — літературна назва одного з приміщень Великого Катерининського палацу в Царському Селі. На початку XVIII століття пруський король Фрідріх Вільгельм I подарував кімнату Петру I. Пізніше її було доповнено і змонтовано в Зимовому палаці в Санкт-Петербурзі, а у 1755 перенесено в Царське Село. Роботи з її відновлення тривали 20 років, а фінансували їх російська влада та німецький концерн «Рургаз».