Такі дані соціологічного опитування наводить Фонд «Демократичні ініціативи». Нічого надзвичайного, втім, у цій суспільній думці молоді немає, позаяк ще в минулому році міжнародна організація Transparency International поставила Україну на 134–те місце у світі за індексом корупції. Хабарництво у ВНЗ виглядає цілком логічним, якщо згадати дослідження Київського міжнародного інституту соціології, то про обмежений доступ до безкоштовної вищої освіти сказали 73,7 відсотка опитаних, а 37,6% студентів визнали, що дали хабара для гарантованого вступу до вишу.
Щоправда, зазначають експерти, корупція, як хамелеон, може набувати різного окрасу. «Не завжди під терміном «корупція» мається на увазі передача комусь пачки грошей. Вітчизняні ВНЗ, особливо приватні, вже давно пристосувалися до іншого роду корупції, яка полягає не в отриманні «чорних» коштів, а офіційній сплаті грошей у касу, от лише за ці кошти майбутній студент не отримає знання, на які розраховував. Таких випадків безліч. Приміром, є у столиці закрите акціонерне товариство Інститут реклами, де можна нарахувати безліч порушень. Утім напряму цей ВНЗ закону не порушує, тому люди і далі платять гроші нібито за навчання, хоча насправді питання можуть бути, приміром, до тих же викладачів, окремі з яких, навчаючи студентів, паралельно можуть і самі навчатися, щоб підвищити кваліфікацію, — розповіла «УМ» співробітник управління освіти Київської міськдержадміністрації. — Це біда приватних ВНЗ, і Міністерство освіти повинне приділити таким фактам серйозну увагу». Годі й казати, що згаданий виш не має навіть власного приміщення, а навчальний процес розпорошено по орендованих по всьому Києву кабінетах.
«Я — жертва Інституту реклами. У зв’язку з фінансовою кризою батьки не змогли оплатити навчання. Довелося влаштовуватися на роботу. Я не відвідувала заняття, утім ніхто з інституту не телефонував, договір не призупинили. Згадали про мене тільки коли дізналися, що я не заплатила за другий семестр. Написали листа: якщо ви не заплатите за новими (!) цінами за навчання і штраф у розмірі 20 відсотків, подамо до суду. Їх навіть не цікавить, що я не відвідувала пари, а повинна платити лише за те, що формально значилася там у списках», — додає колишня студентка ВНЗ.