Напередодні 25–ї річниці трагедії на Чорнобильській АЕС почастішали випадки незаконного проникнення на забруднену територію. Ідеться передусім про браконьєрів i так званих «металістів». Хоча додають клопоту й так звані «стакери» (детальніше про боротьбу міліції з цією спільнотою молоді читайте в наступних номерах «УМ»).
За інформацією заступника начальника обласної міліції Київщини Юрія Спаського, лише протягом лютого–березня за матеріалами працівників батальйону міліції з охорони зони радіоактивного забруднення порушено п’ять кримінальних справ. Три з них — за порушення вимог режиму радіаційної безпеки, дві — за незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами тощо. Натомість адмінпротоколів складено близько 80.
«Із початку року ми затримали пiд час спроби винести матеріальні цінності двадцять осіб, — розповів «УМ» заступник командира першої роти «чорнобильського» батальону міліції Олександр Хілобок, що чергує на КПП «Дитятки». — Чимало з них — місцеві селяни, які ріжуть метал у зоні, тягнуть чавун, навіть чайники з покинутих осель виносять або проводку — усе, що можна продати».
Командир батальйону міліції з охорони зони радіоактивного забруднення Сергій Русанівський додає, що окремих «шукачів пригод» затримують навіть з іконами з покинутих під Чорнобилем сіл. «А от браконьєри часто скидають зброю, коли бачать міліцію, намагаються сховати «стволи» у кущах чи між деревами, — розповів «УМ» комбат. — Останній випадок: браконьєр, який не встиг уполювати звіра, забіг до покинутої хати й сховав дві рушниці у ліжку. Виявляється, зброю він постійно ховав у зоні.
За словами пана Русанівського, браконьєрів затримати не важко, адже постріл чути на далеку відстань (під час недавньої поїздки до Чорнобильської зони журналіст «УМ» переконався, що в місцевості, віддаленій від ЧАЕС, дійсно мертва тиша). До того ж про будь–якого незнайомця негайно повідомляють міліцію по рації самосели.
Міліція нагадує, що на час відзначення річниці трагедії та на поминальні дні до зони зможуть потрапити лише офіційні делегації, колишні мешканці регіону та ветерани–ліквідатори. За словами пана Русанівського, за останні два роки ледь не вдвічі зросла кількість відвідувачів зони у квітні — до 18 тисяч осіб. В обласній міліції припускають, що цього року їх кількість зросте ще на третину.