Вхід Господній у Єрусалим — останнє велике християнське свято перед Великоднем. В його основі лежать біблійні оповіді про те, як Ісус в’їхав до Єрусалима на віслюку, а люди встеляли йому шлях пальмовим гіллям, тим самим вітаючи Спасителя. Звідти й походять народні назви свята — Пальмова, Вербна, Квітня, Шуткова неділя. Назустріч Ісусові тоді вийшло все місто, кожен хотів побачити Месію. Чулися захопленні вигуки «Осанна!» — так тоді зверталися тільки до царя. Причиною такої зустрічі Ісуса стало диво, яке він сотворив напередодні, воскресивши Лазаря. Але вже через кілька днів той самий народ, який зустрічав Спасителя оваціями, кричатиме Пілатові: «Розіпни Його!»...
У неділю (цього року Вербну, як і торік, відзначатимуть одночасно й православні, й католики) церква згадуватиме царське прославляння Ісуса Христа перед смертю на хресті, щоб показати: страждання Спасителя були добровільні. На всеношній службі напередодні читатимуть пророцтва Старого Заповіту, а вранці після літургії освячуватимуть вербові гілки, що їх віруючі мають тримати у руках під час усієї служби. Це свідчить, що вони вітають Господа, адже на наших теренах верба символічно замінила пальмове віття.
До слова, вербі здавна приписували магічні властивості, такі як захист від злих духів і всіляких бід. «Будь великий, як верба, а здоровий, як вода, а багатий, як земля!» — примовляли хлопці та дівчата, б’ючись освяченим вербовим гіллям біля церкви.
Варто зазначити, що цього дня передвеликодній піст не такий суворий: віруючим дозволяється їсти рибу і пити вино. А вже з наступного тижня почнеться найсуворіший, останній, тиждень Великого посту, який називають Страсним. Протягом цього часу згадуватимуть останні дні земного життя, страждання і смерть Ісуса Христа.