Ми з дружиною розмiняли дев’ятий десяток життя. Обоє — учасники вiйни. Зараз ми на пенсiї — пенсiї нижче середньої. Стаж роботи у мене — 45 рокiв, у дружини — 64.
Живемо поряд iз супермаркетом «Фуршет» (ранiше тут був кабельний завод). Інколи заходимо у «Фуршет» подивитися на товар. Чого там тiльки немає — повний достаток. Ходимо, роздивляємося — це для нас похiд у музей. Буває, щоб не соромно було виходити з порожнiми торбами, купуємо капусту, цибулю або моркву. Цiни на овочi такi самi, як i на базарах. А ковбаси дуже дорогi — вiд 50 до 260 грн. за кiлограм. Поряд, у малих кiосках, трохи дешевше — вiд 35 до 100 грн. за кiлограм.
Трохи порадилися, посперечалися i купили 200 грамiв салтинської копчено–вареної ковбаси першого сорту. Повернувшись додому, виявили, що на ковбасi є етикетка, на якiй дуже дрiбними лiтерами щось написано. Через лупу прочитали, з чого виготовлено цю ковбасу. Ось такий її склад: м’ясо птицi, свинина напiвжирна, вода питна, крохмаль картопляний, сiль кухонна, молоко сухе, бiлок соєвий, вологоутримувальний агент, стабiлiзатор Е–407, глюкоза, актиоксидант Е–331, пiдсилювач смаку та аромату Е–621, бiлок тваринний, дрiжджi, мальтодекстрин, ароматизатор, нiтрит натрiю. Усього 19 найменувань. Строк придатностi при вологостi 75—78%, при температурi вiд 0 до –6 градусiв — п’ять дiб.
Коли ознайомилися зi складом, у нас виникло багато запитань. Наводимо три iз них. Перше: яку треба мати освiту, щоб з’ясувати, з чого виготовлено ковбасу? Друге: хто з читачiв знає, що таке стабiлiзатор i актиоксидант? Третє: iз чого виготовлено вологоутримувальний агент? Цiкаво, для чого додають питну воду i дрiжджi?
І зрештою, коли ви ознайомитеся зi складом ковбаси, то чи захочеться вам її їсти?
Павло ІРКЛІЄВСЬКИЙ
Київ