Німецьке об’єднання «Саксонські меморіали в пам’ять жертвам політичного терору» передало Службі безпеки електронну базу даних про 150 тисяч радянських військовополонених часів Другої світової війни, вихідців з України. Це не перший такий акт доброї волі — у вересні 2009 року СБУ вже отримала відомості про долю 60 тисяч військовополонених. «Доля українців у Німеччині є однією з найсумніших сторінок нашої історії. Тому Німеччина відчуває особливе зобов’язання звернути увагу на ці сторінки минулого. Важливо, що ті, кого це стосується, можуть довідатися про долю загиблих від диктатури та свавілля», — наголосив на церемонії передачі цифрового архіву Надзвичайний і Повноважний посол ФРН в Україні Ганс–Юрген Гаймзьот.
Базу даних передано Україні в рамках виконання угоди про спільне вивчення архівних документів періоду Другої світової війни стосовно долі радянських та німецьких військовополонених, укладеної 2004 року між об’єднанням «Саксонські меморіали» та СБУ.
За час, що минув iз моменту підписання цього документа, Галузевому державному архіву СБУ вдалося віднайти і передати німецькій стороні інформацію про 26 тисяч осіб. Пошукова робота ведеться на території всіх держав колишнього Радянського Союзу. «Ми починали працювати у 2000 році і спершу дослідження проводили тільки в Росії. А вже 2011 року створили загальний електронний архів», — розповів старший науковий співробітник об’єднання «Саксонські меморіали» Олександр Харитонов. Цифровий архів базується на даних із карток, які заводили в таборах для військовополонених. Є в них і дані про час смерті та місце поховання. Як повідомляє «Німецька хвиля», в електронній базі налічуються прізвища, скажімо, близько 20 тисяч уродженців Києва, родичі яких можуть звернутися до СБУ, знайти місця поховання і відвідати могили. Посольство Німеччини сприятиме отриманню віз для таких осіб.
Українська Служба безпеки, в свою чергу, передала представникам німецької делегації диск з інформацією про 1840 радянських військовополонених.
Леся ЧУПРИНА