«Упродовж останнього року я оборонявся від прийняття фінансової допомоги зовні, але тепер ми все ж змушені попросити її, щоб не погіршити ще більше становище нашої країни», — заявив позавчора увечері в телезверненні до народу прем’єр–міністр Португалії Жозе Сократеш. Глава соціалістичного кабінету міністрів, який 23 березня подав у відставку, але виконуватиме обов’язки до позачергових виборів 5 червня, повідомив також, що його уряд вже підготував відповідне подання до Єврокомісії. При цьому Сократеш не уточнив, про яку форму допомоги Португалія проситиме Європейський Союз та провідні фінансові інституції світу.
Комісар ЄС з економічних та фінансових питань Оллі Рен заявив, що звернення Португалії по фінансову допомогу є «відповідальним рішенням», яке стабілізує ситуацію в цій країні та Європі загалом. І пообіцяв, що розмір допомоги буде встановлено невдовзі. На думку аналітиків, Португалія потребує від 60 до 80 мільярдів євро. Таким чином, ця країна стала третім членом Євросоюзу (після Греції та Ірландії), яка змушена просити про допомогу партнерів по ЄС, аби виборсатися з боргової кризи. Про необхідність зовнішньої фінансової допомоги в один день із прем’єром заявив і президент Португальської асоціації банків, наголосивши: «Банки більше не в змозі видавати кредити». Він мав на увазі, що португальські фінансові установи вже не можуть викуповувати боргові зобов’язання своєї країни, рятуючи її від дефолту.
Порятунок Португалії від дефолту стане головною темою дводенної неформальної зустрічі міністрів фінансів ЄС, яка починається сьогодні в Будапешті. Місце проведення саміту пояснюється тим, що Угорщина в цьому півріччі головує в Євросоюзі. За попередніми даними, міністри можуть домовитися про надання Португалії допомоги з європейського стабілізаційного механізму в розмірі 70—80 мільярдів євро.
Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу вчора заявив, що запит Лісабона «буде розглянуто в стислі терміни», та висловив упевненість: «Португалія зможе подолати поточні проблеми за підтримки партнерів по єврозоні». Хоча всі розуміють, що передача Португалії під «зовнішнє управління» буде тяжким ударом по політичному іміджу цієї країни та зайвим нагадуванням, що кризу в зоні єдиної європейської валюти надалі не подолано.
Про це свідчить і розпочата позавчора перевірка фінансового становища Греції, яку здійснює «трійка» високих кредиторів–інспекторів: Єврокомісії, Європейського центрального банку та Міжнародного валютного фонду. Після перших консультацій з урядом Греції «ревізори» зробили висновок, що і в цій країні після вливання значної зовнішньої допомоги ситуація надалі виглядає далеко не райдужною. У біржових та політичних колах вже вголос говорять про те, що реструктуризації боргу Греції, який до кінця цього року сягне 152 відсотків (!) від її ВВП, вже не уникнути.