Полотно майстрині вишивки Тетяни Протчевої — це карта, на якій кожна область позначена характерним для неї орнаментом. Майстриня виконала написи на вишивці латиницею, щоб її могли читати іноземці.
Роботу над мапою пані Тетяна розпочала ще у липні 2009 року. До вишивання долучилися люди з різних куточків України та світу. «У минулому році в Китаї, в місті Шанхай, пройшла виставка «Експо–2010», у якій брали участь 192 країни–учасниці, включаючи Україну. Представники цієї виставки зробили свій внесок у нашу мапу. Також до роботи над полотном «приклали голку» дружини послів, акредитованих у Києві», — розповіла «УМ» Тетяна Протчева. На виставці в Японії п’ять років тому пані Тетяна з’ясувала, що бiльшiсть представникiв 136 країн–учасниць не знають, де географічно розташована Україна. Тому виникла ідея зробити карту, позначивши на ній i сусiднi для нас країни. В арсеналі рукодільниці вже є мапа України та мапа світу, проте, за задумом, це мало бути щось виразно українське, у дусі народних традицій.
Саме останню вишиту мапу України Національний реєстр рекордів заніс до своєї Книги. Приводом для цього став не масштаб полотна, а кількість людей, які працювали над ним. «Хоча більшої вишитої карти України не було, сама унікальність рекорду в тому, що автор залучила до цієї справи 236 учасників. Кожен iз них зробив щонайменше десять стібків і десять хрестиків. Тетяна Протчева живе вишиванням. Вона фанат своєї справи», — зазначив у коментарі «УМ» експерт Книги рекордів України Віталій Зорін.
Тетяна Протчева все життя займається вишивкою, відкрила перший міжнародний музей вишивки. Серед унікальних творів у її доробку є вишиті ікони, що світяться в темряві, та вишиті краватки.
Зараз майстриня планує подорожувати в ті країни, де є українські діаспори, і знову по стібку створювати мапу — тепер світу.
Леся ЧУПРИНА