Попри всі зусилля світової спільноти в боротьбі з глобальним потеплінням, клімат на Землі невблаганно змінюється. І нинішня холодна зима — також наслідок цього процесу. Тож днями в столиці Таїланду знову зібралися представники країн, що приєдналися до Рамкової конвенції ООН про кліматичні зміни, щоб обговорити ці нагальні для планети питання. Головною темою тижневого саміту, який завтра завершується у Бангкоку, стали конкретні плани щодо виконання «Канкунських домовленостей», досягнутих минулого року під час такої самої зустрічі в Мексиці. Передусім ідеться про недопущення зростання середньої температури по планеті до 2050 року на більш ніж два градуси за Цельсієм, повідомляє «Євроньюз».
Однією з головних причин глобального потепління є збільшення в атмосфері Землі концентрації вуглекислого газу. Вловлюючи сонячне тепло, яке відбивається від поверхні планети, він створює парниковий ефект. При цьому нагрівається атмосфера й руйнується озоновий шар, який захищає Землю від ультрафіолетового опромінення. Якщо раніше вчених та метеорологів турбувало скорочення озонового шару над Антарктидою, то з цього року цей згубний для людства процес більш активно розвивається над Арктикою. Минулої зими озонова «шуба» над цією частиною Землі скоротилася на 10 відсотків, а наприкінці березня втрата озону досягла рекордного показника в 40 відсотків — проти попереднього рекорду в 30 відсотків. Як наголошує Світова метеорологічна організація (СМО), підрозділ ООН зі штаб–квартирою у Відні, з огляду на скорочення озонового шару, в стратосферу потрапляє більше холодного повітря — цим, зокрема, може пояснюватися прохолодна цьогорічна весна.
Медики, зі свого боку, попереджають, що скорочення озонового шару над Європою, як і всією північною півкулею, означає, що ми отримуємо більше ультрафіолетового опромінення, яке викликає онкологічні захворювання (рак шкіри), катаракту очей та порушення імунної системи. На щастя, на відміну від Антарктики, над Арктикою озонової діри, тобто повного розриву озонового шару, ще немає. Наприкінці березня вітри змістили найбільш виснажені (тонкі) ділянки озонового шару до Гренландії та Скандинавії. СМО закликає місцеву владу звернути увагу своїх громадян на падіння рівня озону в атмосфері та вжити відповідних заходів безпеки.