ВР поки що не прийняла законопроект Альони Бондаренко про скасування квоти на українську музику. Депутатка від «регіоналів» заявила, що «захищає інтереси слухача», які реалізуються шляхом «свободи вибору». Дуже точно оцінив ситуацію Юрiй Рибчинський: соромно, що в Україні українське потребує квотної підтримки, та ганьба тим, хто намагається її ліквідувати. Кого ж захищає А. Бондаренко? Яка у слухача свобода вибору? У «маршрутках» і просто з ефіру вибрати українську пісню чи класичну музику неможливо. Насправді вибирають те, що їм потрібно, власники FM–радіо та телеканалів, встановлюють так званий «формат» і нав’язують це слухачам і глядачам. Депутатка захищає інтереси цих власників, а вони (майже всі) не є громадянами України, тому мають не лише комерційні, а й політичні інтереси.
Усі держави, захищаючи свої інтереси, використовують квоти. У Росії діють квоти на ввіз труб, м’яса, робочої сили тощо, в ЄС високі ввізні мита. В Україні встановлено квоту на імпорт цукру–сирцю. Хоча імпорт міг би знизити ціни для споживача, держави захищають власного виробника. Крім товарів, держави захищають свої духовні цінності, а А. Бондаренко «захищає» споживачів–попсоманів. Згубність такого «захисту» стає очевидною на прикладі професійного футболу, який є і спортом, і шоу. Всі країни мають ліміти для іноземних футболістів у клубах. Комусь може здатися, що глядачі зацікавлені у скасуванні квот: гра за участю класних зарубіжних виконавців, яких здатні купити олігархи, стала б видовищнішою, команда зайняла б вище місце. Але для вітчизняного футболу це був би крах: зникла б підтримка дитячого та юнацького футболу, зменшилася б кількість учасників аматорських ігор, не було б із кого формувати збірну.
А. Бондаренко й ті, хто стоїть за нею, хочуть, щоб в Україні не було ні виробників, ні своїх футболістів, ні творців і виконавців власної музики, щоб ми перетворилися на споживачів, слухачів усього зарубіжного. Якщо депутатці, «захисниці» слухачів, удасться довести цих слухачів до деградації, то їм будуть потрібні лише хліб та видовища. Яка там власна творчість! І тут на останньому етапі влада «знайде» вихід: глядачам, підготовленим «Русским радио», треба влитися в «русский мир», який забере нашу землю, наші ресурси. Там за некваліфіковану працю слухачі отримуватимуть хліб і будуть досхочу слухати російську попсу, дивитися російські «мильні» мелодрами та детективи.
Ігор ДЕМ’ЯНЧУК,
кандидат технiчних наук,
Київ