На Японію звалилося потрійне лихо. За оприлюдненими вчора офіційними пiдсумками, землетрус та цунамі забрали життя 11 тисяч людей, а понад 17 тисяч вважають зниклими безвісти. У найбільш уражених стихією префектурах — Міягі, Івате та Фукусіма — не вдається ідентифікувати чотири тисячі тіл. Але ще страшнішою є третя голова лиховiсного дракона. «Уряд перебуває у стані найвищої готовності й намагається не допустити ядерної кризи на АЕС «Фукусіма–1», — запевнив учора в парламенті прем’єр–міністр країни Наото Кан. І визнав: ситуацiя є непередбачуваною».
Фахівці вважають, що зараз найбільшу небезпеку становить радіоактивна вода, накопичена у пошкодженій землетрусом АЕС. До цього часу не встановлено, чи потрапила вода до каналів пiд реакторами електростанції. Власник АЕС — фірма TEPCO — вживає заходів, щоб радіоактивна вода не потрапила в Тихий океан. З–під першого реактора її перекачують до спеціальних резервуарів, але цього наразі не можна зробити з–під другого та третього реакторів. Ситуація погіршується через те, що температура в першому реакторі сягає 320 градусiв за Цельсієм, і тому його потрібно постійно поливати морською водою, яка при цьому забруднюється.
400 рятувальників, які працюють на «Фукусімі–1», роблять усе можливе для відвернення ядерної катастрофи. Але перед ними постійно постають усе нові проблеми. Сильно заражену воду виявлено вже і біля однієї iз захисних споруд АЕС та в її підземних тунелях, розташованих лише за 55 метрів від моря. Американські фахівці стверджують, що ґрунтові води, резервуари питної води та море в районі електростанції перебувають під загрозою «значного зараження». І дійсно, в ґрунті навколо АЕС японські екологи виявили вже у п’яти місцях сліди плутонію, вочевидь — iз пошкодженого реактора. Плутоній — одна з найсильніших у світі канцерогенних речовин, хоча експерти запевняють, що його на «Фукусімі–1» настiльки мало, що це не несе загрози для людей.