Уряд Португалії на чолі з прем’єр–міністром Жозе Сократешем подав у відставку. Напередодні парламент уже вчетверте за цей рік відхилив урядовий план заощаджень, необхідний для отримання фінансової допомоги від Євросоюзу. А без цієї допомоги Португалія вже не може вийти з жорсткої фінансової кризи. Урядова програма, зокрема, передбачала низку заходів із метою скорочення бюджетного дефіциту до 4,6 відсотка від ВВП ще цього року, а у перспективі — до трьох відсотків, як це передбачено європейським Пактом про стабільність. Скоротити бюджетні витрати планували за рахунок скорочення допомоги з безробіття, збільшення податкового навантаження й транспортних тарифів. У відповідь країною прокотилася хвиля демонстрацій.
Тепер цю «брудну» роботу буде покладено на новий уряд. Сьогодні президент Португалії Каваку Сілва починає консультації з усіма політичними силами країни. Якщо вони завершаться успішно, дострокові парламентські вибори відбудуться вже наприкінці травня чи на початку червня.
Відставка уряду Португалії вже негативно позначилася на курсі євро: єдина європейська валюта призупинила своє чотиримісячне зростання і впала на 0,6 відсотка щодо долара США. На фондових ринках знизилися котування португальських цінних паперів, натомість зросли відсотки по велетенських державних боргових зобов’язаннях Португалії.
Усе це відбувається одночасно з початком дводенного саміту ЄС у Брюсселі, під час якого європейські лідери раніше збиралися схвалити остаточний план роботи Європейського фонду стабільності для допомоги державам єврозони під час затяжних фінансових криз. Проте одразу після відставки португальського уряду стало відомо, що рішення про збільшення цього фонду лідери ЄС ухвалять лише наприкінці червня. А однією з провідних тем нинішнього саміту буде військова операції міжнародної коаліції в Лівії.