У ніч на 16 березня пішов із життя відомий правозахисник, дисидент, один із засновників Української гельсінської спілки Іван Гель. Йому було лише 73, але підточене багаторічним ув’язненням здоров’я остаточно підірвала важка хвороба.
Іван Гель провів у радянських концтаборах 16 років. Але тяжкі випробування не змогли зламати його духу і волелюбності. Вийшовши на волю, він наполегливо працював, виготовляв і розповсюджував самвидав. У 1990–1994 роках був депутатом, заступником голови Львівської обласної ради першого демократичного скликання.
Минулого року Іван Андрійович отримав партквиток «Нашої України», зізнавшись, що це перша партія, в яку він вступив у своєму житті. «Я ніколи не думав, що буду членом будь–якої партії. Але прийшов час і я усвідомив, що настав час орієнтуватися на когось. «Наша Україна» базується на християнських цінностях. Це дуже відповідальний час для «НУ», тому вступ до партії — це моє свідоме рішення заради об’єднання і боротьби за українські цінності», — сказав тоді дисидент.
«Із глибоким сумом ми сприйняли звістку про смерть цієї щирої і небайдужої людини, справжнього соратника та друга, — наголошується в заяві партії «Наша Україна». — Особливо гірко, коли від нас йдуть такі мужні, сильні духом та принципові люди, як Іван Андрійович».
Іван Гель був також чудовим публіцистом і одним із авторів «України молодої». Колектив газети висловлює глибоке співчуття рідним та близьким покійного.
ДОВІДКА «УМ»
Іван Гель народився 17 липня 1937 в с. Кліцко Городоцького району Львівської області.
За спеціальністю — історик. Закінчив Львівський університет, заочно.
У радянські часи був неодноразово засуджений за звинуваченням у так званій антирадянській агітації і пропаганді. В ув’язненні провів 16 років, на засланні — п’ять.
Після звільнення у 1989 р. — один із засновників Української гельсінської спілки. Був членом редколегії журналу «Український вісник», головою комітету за виведення з підпілля та легалізації УГКЦ.
Депутат, заступник голови Львівської обласної ради першого демократичного скликання (1990—1994). Очолював Львівську обласну комісію відновлення прав реабілітованих.
2009 року Президент Віктор Ющенко нагородив Івана Геля орденом Свободи «за вагомий особистий внесок у відродження Української греко–католицької церкви та з нагоди 20–ї річниці виходу її з підпілля»