Правляча в Угорщині права партія ФІДЕС, якій належить конституційна більшість у парламенті, завершила роботу над проектом нового основного закону. Учора документ було передано на розгляд парламенту. Дату обрано не випадково, адже цього дня країна відзначала одне зi своїх головних свят — початок Угорської революції 1848 року. Тоді в Будапешті почалися виступи борців за незалежність Угорщини, що входила до складу Австро–Угорської імперії. Наслідком протестів стала війна, з якої народилася сучасна незалежна Угорщина.
Проект нової Конституції, зокрема, передбачає зміну назви країни: з нинішньої Угорська Республіка (Magyar Koztarsasag) на просто Угорщина (Magyarorsag). Текст майбутнього основного закону починається з перших слів державного гімну: «Боже, порятуй угорців та обдаруй їх своєю ласкою». Нова Конституція збільшує повноваження президента й обмежує права конституційного суду.
Ліва опозиція бойкотувала роботу над конституційною реформою, стверджуючи, що в запропонованому правими варіанті вона відкине країну у XVIII сторіччя. ФІДЕС на чолі з прем’єр–міністром Віктором Орбаном мотивувала потребу ухвалення нової Конституції тим, що чинна на даний момент діє ще з 1949 року. Тож Угорщина наразі є єдиною з держав–членів Євросоюзу, основний закон якої було ухвалено за радянської влади.
Попри бойкот опозиції, правляча партія готувала проект нової Конституції не в ізоляції — до створення основного закону було залучено все населення країни. Кожна угорська родина отримала опитувальний лист із 12 запитаннями щодо головних конституційних положень. Такі анкети повернули заповненими 200 тисяч громадян. На підставі ретельного опрацювання й врахування надісланих пропозицій і було створено проект нової Конституції. Яка, безперечно, буде ухвалена — для цього у ФІДЕС є належна кількість голосів у парламенті.
Речник уряду Петер Сійярто запевнив, що запровадження нової Конституції не потребуватиме додаткових коштів із бюджету, проте опозиція з цим не згодна. Ліві наголошують, що лише заміна нинішніх грошей на нові — з новою назвою країни — обійдеться у 30 мільярдів форинтів (110 мільйонів євро). У відповідь уряд пропонує залишити старі банкноти й монети аж до неминучого запровадження в Угорщині євро. Утім без обміну паспортів, бланків державних документів тощо таки не обійтися.