Національна спілка письменників України ризикує втратити будинок, що межує з адміністрацією Президента на вулиці Банковій. Формально підставою виселення НСПУ з приміщення в центрі столиці можуть стати комунальні борги. «За п’ять років керування Києвом «молодою командою» у 8,4 раза зросли тарифи на тепло, у 12 разів — земельний податок, втричі виросла в ціні електроенергія — і це лише верхівка айсберга. Нині ми дійшли до тієї межі, що просто не в змозі заплатити, — пояснив «УМ» секретар НСПУ, відомий драматург Анатолій Крим. — Ті мізерні кошти, які виділяє держава, Спілка не може витрачати на власні господарські проблеми, оскільки їхнє головне призначення — фінансування творчих вечорів. Наприклад, Шевченківських днів».
У НСПУ обурені останніми подіями навколо письменницького майна і не виключають економічної та політичної складових «наїзду» на літераторів. Зокрема, йдеться про майно Спілки у Криму. Днями тамтешня Міжнаціональна Спілка письменників Криму заявила власні претензії на Будинок творчості ім. Чехова в Ялті та Будинок творчості «Коктебель», мотивуючи це тим, що всі письменницькі організації мали рівні права на розподіл будинків Спілки письменників СРСР. «Усі ці об’єкти, а також письменницькі будинки відпочинку в Одесі, Ірпені, Трускавці, як і Будинок письменників у Києві на вулиці Банковій, були передані НСПУ 1998 року, згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів, як правонаступниці Спілки письменників СРСР, — обурюється Анатолій Крим. — Як може претендувати на майно часів СРСР організація, створена у 2004 році? Це нонсенс! Адже МСПК не згадується в жодному нормативному акті».
Попри це, за словами секретаря НСПУ, Господарський суд вже наклав на майно Спілки вісім судових проваджень, таким чином паралізувавши роботу організації. «Звісно, з одного боку, тут є економічна складова — декому цікаво отримати майнові об’єкти на півострові. З іншого боку, не обійшлося й без політичної складової, оскільки Спілка постійно стоїть на захисті української мови та літератури, дотримуючись у своїй діяльності української й патріотичної лінії. Що, не виключаємо, не подобається окремим керівникам держави».
Щоправда, здаватися навіть після всіх судових рішень у Національній спілці письменників наміру не мають, обіцяючи не лише опротестувати незаконні, на думку літераторів, рішення Феміди, а й апелювати до іноземних дипломатів iз проханням про втручання та допомогу. З учорашнього ж дня НСПУ щонайменше на два тижні припинила свою діяльність. Там кажуть, що після рішення судів і початку перевірок опечатаних спірних об’єктів намагатися продовжувати свою діяльність в умовах, коли Спілка й так ледве зводить кінці з кінцями, сенсу немає. Принаймні доки свавіллю української Феміди з подачі кримських письменників своїм втручанням не покладе край влада, яка мешкає з письменниками на одній вулиці через дорогу.