Попри те, що після приходу до влади Партії регіонів Україна зробила різкий кульбіт на узбіччя зі шляху євроатлантичної інтеграції, НАТО досі нас поважає і зацікавлене у співпраці. На яку жодним негативним чином не вплинула ні внутрішньополітична обстановка в Україні, ні її позаблоковий статус. У цьому, як міг, переконував своїх українських співрозмовників генеральний секретар Північноатлантичного Альянсу Андерс Фог Расмуссен, який учора перебував із візитом у Києві.
Українські можновладці приймали високого гостя дуже приязно. «Я вдячний, що ви приїхали. Я дуже ціную наші взаємини — і особисті, і, безумовно, той рівень відносин — порозуміння та взаємоповагу — який є між Україною та НАТО», — наголосив під час зустрічі Президент Віктор Янукович. І висловив сподівання, що цей візит сприятиме «посиленню практичної взаємодії» нашої держави з Альянсом, адже «активна та цілеспрямована взаємодія є особливо актуальною» в часи «зростання транскордонних викликів та загроз переважно невоєнного характеру», коли «тероризм, енергетична взаємозалежність, міграція, брак ресурсів змінюють природу безпекового середовища». У контексті взаємного партнерства глава держави «позитивно оцінив» і відновлення співробітництва НАТО з Росією, яке, між іншим, останнім часом і справді буяє пишним цвітом.
Расмуссен своїм першим візитом в Україну, яка «є великою державою і відіграє дуже важливу роль в євроатлантичній архітектурі безпеки», схоже, теж задоволений. Як повідомляє прес–служба Президента, його зустріч з Януковичем тривала замість запланованих 30 хвилин півтори години.
У Верховній Раді генсек НАТО обговорив зі спікером Володимиром Литвином участь України в системі протиракетної оборони (ПРО), до якої Альянс теж запросив і Росію. Цю саме тему було порушено й під час переговорів із міністром закордонних справ Костянтином Грищенком.
Також Расмуссен висловив сподівання, що Україна направить до Афганістану інструкторів для підготовки військових і поліцейських — про це очільник НАТО сказав під час спілкування з журналістами, подякувавши нашій державі за участь у миротворчих операціях під егідою Альянсу. Пан Андерс переконаний, що партнерство НАТО з Україною сприяє її євроінтеграції, а посилення практичного співробітництва допоможе ще й у здійсненні реформ. Принагідно генсек висловив упевненість у тому, що наша держава «не зверне з демократичного курсу і відданості верховенству права, які є головними аспектами відносин НАТО й України».
Звісно, були й незадоволені візитом «натовського емісара», але їх виявилося небагато. Під Верховною Радою проти приїзду Расмуссена протестувало близько сотні комуністів, а під адміністрацією Президента групка прогресивно–соціалістичних на чолі з ненависницею Північноатлантичного Альянсу Наталією Вітренко висловили своє «фе», спаливши прапор НАТО.
А ТИМ ЧАСОМ…
Високий представник ЄС з міжнародних справ і політики безпеки Кетрін Ештон не зможе відвідати Україну 1–2 березня, як планувалося раніше. За інформацією газети «Коммєрсант–Україна», візит перенесено на пізніший термін, оскільки зараз «усі сили європейської дипломатії спрямовано на регіон Північної Африки та Близького Сходу».