Наступного вівторка ветеринари планують загальноукраїнський безстроковий страйк — у клініках для братів менших не проводитимуть операцій, про що на дверях багатьох закладів уже з’явилися попереджувальні оголошення. А деякі клініки не стали чекати 22 числа і розпочали протестну акцію вже з понеділка. Невдоволення людей у білих халатах викликала постанова Кабінету Міністрів, яка зарахувала кетамін — препарат, який використовують для наркозу під час хірургічних втручань, — до психотропних речовин, по суті, заборонивши його використання. Точніше використовувати його ветеринари можуть, треба лише отримати відповідну ліцензію. Але виконати такi умови, кажуть фахівці, для більшості ветлікарів просто нереально.
...Львів’янка Богдана Никифорчин минулої суботи повезла свого кота на стерилізацію. «Коли дізналась, що кетамін під забороною, попередньо дзвонила у клініку кілька разів, цікавилася загальним наркозом, на що мені відповіли: навіть коли препарат був не заборонений, його важко було дістати, — розповіла «УМ» власниця кота. — Переконували, що краще зробити місцеве знеболення лідокаїном, до якого входить складник, що використовується в «людській» медицині... Казали, що котик не буде відчувати болю. Але я час від часу чула його жалібне нявчання, що долинало з операційної». І хоча, як розповіла власниця кота, операція пройшла нормально, тварина пережила неабиякий стрес. Адже пухнастий улюбленець був при свідомості і все відчував. Досі ж котів кастрували здебільшого під загальним наркозом, незамінним при якому був уже згаданий кетамін.
Тепер, через постанову Кабміну, яку вже прозвали «живодерською», братам меншим доведеться лягати під ніж хірурга без такого знеболення. І жодної гарантії, що тварина при цьому не помре від больового шоку. Вся ветеринарна хірургія сьогодні «стоїть», кажуть фахівці, оперувати відважується лише той, у кого немає вибору — наприклад, собаку збила машина і тварині необхідне термінове втручання, або якщо операція нескладна, як у випадку з котом Богдани Никифорчин. До речі, стерилізувати кішку під лідокаїновим «наркозом» — це вже заняття для садистів, адже їй доводиться розрізати черевну порожнину...
«Я зараз пробую експериментувати з анальгетиками, які притупляють біль, коли без операції не можна обійтися, — каже «УМ» київський ветлікар Павло Люлько. — Але це все одно не те, вони не «виключають» тварину, вона все відчуває. Дехто використовує міорелаксанти — препарати, які знерухомлюють тварин, але не знеболюють. Проте й це не вихід. Розумієте, «прикрутити до столу», як нам сказали чиновники, можна кого завгодно. Але це жива істота, і їй болить!».
Великі приватні клініки можуть дозволити собі альтернативу — перейти на інші види наркозу, які, щоправда, потребують апарату штучної вентиляції легень. Проте ветеринар, який працює самостійно, не зможе дозволити собі купити таке дороговартісне обладнання.
Ліцензуватися, як пропонують нагорі, зможуть лише окремі клініки. «Нам закидають, мовляв, за місяць жоден ветлікар не прийшов за ліцензією, — додає Павло Люлько. — Але не тому, що ніхто не хотів — просто неможливо виконати всі умови ліцензування». «Щоб узяти ліцензію на наркотичні речовини, треба в першу чергу бути юридичною особою, — каже Оксана Рудь, голова Асоціації спеціалістів ветеринарної медицини України. — А 90 відсотків ветлікарів — це приватні підприємці. До того ж умови, необхідні для виконання ліцензії, потребують чималих грошей. Наприклад, ветеринару потрібне окреме приміщення, де на вікнах стоятимуть ґрати, будуть залізні двері і сигналізація, за яку щомісяця треба платити міліції. І це пропонувалося зробити всього за місяць! Та тільки перереєстрація на юридичну особу стільки часу займе! Великі клініки може й зможуть виконати ці умови і отримати ліцензію. А що робити регіональним чи сільським ветлікарям?».
Уже з 22 лютого підрозділи з боротьби з незаконним обігом наркотиків органів МВС мають повне право розпочати перевірки ветеринарних клінік. «Страйк — це наша адекватна відповідь на ту ситуацію, в якій опинилася галузь. — каже Оксана Рудь. — Ми припинимо акцію протесту лише у випадку, якщо Кабмін призупинить дію постанови або бодай її відтермінує».