Жіночий правозахисний центр «Ла Страда–Україна» звернувся з листами до адміністрації Президента, Верховної Ради, низки міністерств, а також Прем’єр–міністра й Уповноваженого з прав людини із проханням переглянути законодавчі нововведення, які дискримінують жінок. Ідеться про порушення їхніх прав, передбачених експериментом із набору осіб до міліцейських вишів. Розпорядження про це було підписане Прем’єр–міністром 29 грудня 2010 року. Коли країна відсвяткувала новорічно–різдвяні свята й розібралася що й до чого, то виявилося, що, згідно з експериментом, дівчатам, які мріяли носити міліцейські погони, дороги у виші МВС... немає.
Цьогоріч, як передбачає експеримент, вступників пропонують навчати за схемою курсант—«військовослужбовець»—курсант. Це означає, що зараховані абітурієнти рік навчатимуться, потім рік служитимуть у внутрішніх військах, а потім знову повертатимуться в аудиторії. З одного боку, це позитивний досвід — студент зможе на практиці перевірити свою готовність до служби в міліції. З другого — жінок у внутрішніх військах ніхто не чекає, адже строкова служба для них не передбачена. Як наголошують правозахисники «Ла Стради», у законі про військову службу прописано, що «на строкову військову службу в мирний час призиваються придатні для цього за станом здоров’я громадяни України чоловічої статі». А про дівчат там — ні слова. А це суперечить Конституції та законам України, тому центр «Ла Страда–Україна» просить скасувати розпорядження про експеримент як антиконституційне.
У приймальній комісії Харківського національного університету внутрішніх справ «УМ» підтвердили, що дівчат на бюджет цьогоріч справді не набиратимуть. Що стосується хлопців, які вже пройшли строкову службу, то вони навчатимуться в інших вишах і експеримент їх не торкнеться.
Як повідомило «УМ» джерело в МВС, жінкам і раніше були не надто раді в міліцейських ВНЗ. Неписане правило — «різати» дівчат на вступних іспитах — існувало завжди. А якщо абітурієнтку намагалися прилаштувати за гроші, то такса для дівчат була вищою, ніж для хлопців. Тепер табу на жінок фактично узаконили. Що чекає нашу міліцію, якщо звідти зникне слабка стать? Адже в паспортних столах, службах у справах неповнолітніх досі вони чудово справлялися зі своєю роботою.
«До жінок, які добровільно йдуть служити в органи внутрішніх справ чи Збройні сили, ставлюся з повагою. Присутність там жінок робить нас, чоловіків, кращими, добрішими, справедливішими, — каже народний депутат, голова Підкомітету з питань міжнародного співробітництва у сфері боротьби з організованою злочинністю і тероризмом Григорій Омельченко. — Обидві мої невістки — Олена та Ольга — також носять погони, одна — офіцер міліції, інша — СБУ. Проте до 95 відсотків людей обирають роботу в міліції під впливом романтики, почуття необхідності боротися за справедливість, законність. І перевірка на те, чи не помилилася людина у виборі своєї професії, як пропонує експеримент, потрібна. А чи не сталося помилки під час запровадження цього експерименту, думаю, ми вже побачимо через рік».