53–тя церемонія вручення найпрестижніших у світі музичних нагород «Греммі», яка позавчора увечері відбулася в Лос–Анджелеській залі «Стейпл сентер», запам’яталася яскравим шоу й відсутністю несподіванок. Загалом «Греммі» вручають у більш ніж ста номінаціях, але найпрестижнішими вважають категорії так званої «великої четвірки»: «Найкращий альбом», «Най–
кращий запис», «Найкраща пісня» та «Найкращий новий виконавець».
Цьогорічним лідером за кількістю нагород стало американське кантрі–тріо Lady Antebellum, якому загалом дісталося п’ять статуеток у вигляді грамофона. Серед них — «Греммі» за найкращі запис та пісню року (Need You Now).
Нагороду в категорії «Найкращий альбом» виборола канадська рок–група Arcade Fire зі своїм The Suburbs («Передмістя»). Найкращою новою виконавицею минулого року визнано 26–річну темношкіру американську джазову співачку, бас–гітаристку, контрабасистку та мультиінструменталістку Есперансу Сполдінг.
Проте головною зіркою вечора все ж стала поп–зірка Леді Гага — не так завдяки кількості нагород, як завдяки епатажу. Втім і з порожніми руками американка не залишилася: вона перемогла в номінаціях «Найкращий вокальний поп–альбом» (The Fame Monster), «Найкраща поп–вокалістка» (за виконання пісні Bad Romance) та «Найкращий відеокліп» (також до пісні «Поганий романс»). 24–річна Леді Гага традиційно не відмовила собі в задоволенні трохи шокувати публіку. Співачку винесли на сцену у велетенському прозорому яйці, «вилупившись» із якого, вона виконала пісню Born This Way («Народжена таким чином»), яку вже рекламують як новий гімн геїв та лесбійок.
Найкращим поп–виконавцем серед чоловіків Американська академія музики та грамзапису, яка присуджує «Греммі», назвала минулорічного дебютанта Бруно Марса за пісню Just the Way You Are. У категоріях реп–музики домінував Джей–Зі — він, як і Леді Гага, здобув три почесні статуетки. Білий репер Емінем, який цього року мав найбільшу кількість номінацій — 10, переміг лише у двох із них: «Найкращий реп–альбом» (Recovery) та «Найкраще сольне виконання репу» (за пісню Not Afraid).
Серед рок–альбомів переміг The Resistance гурту Muse, який свого часу підкорив і київську публіку.
Вшанували у «Стейпл сентер» і «живих легенд». 68–річній співачці Ареті Френклін, яку вже більше 40 років вважають королевою музичного стилю соул, вручили почесну нагороду «Греммі» за внесок в американську музичну культуру. А знаменитий співак, гітарист та композитор Ніл Янг, який працює на сцені з середини 60–х років ХХ століття, отримав першу у своєму житті статуетку «Греммі»: його композиція Angry World перемогла в категорії «Найкраща рок–пісня». Уперше за останні 31 рік грамофончик дістався й Полу Маккартні: він переміг у категорії «Найкраще сольне рок–виконання» (за «бітлівську» пісню Helter Skelter).
А чи не найгіркішою перемога стала для музиканта Буджу Бентона, альбом якого Before the Dawn журі відзначило в категорії «Найкращий альбом у жанрі регі». Учора Бентон мав постати перед судом Маямі за звинуваченням у поширенні наркотиків. Співак необачно придбав кокаїн у перевдягненого агента поліції і тепер йому загрожує позбавлення волі від кількох років до пожиттєвого.
А ТИМ ЧАСОМ...
Минулої неділі в Лондоні відбулася церемонія вручення британського аналога «Оскара» — премії Британської кіноакадемії «БАФТА». Найкращою актрисою вже звично була визнана Наталі Портман за фільм «Чорний лебідь». Серед чоловіків премію за роль першого плану другий рік поспіль отримав Колін Ферт («Король говорить!»). Цей самий фільм приніс Хелені Бонем–Картер та Джеффрі Рашу нагороди в номінаціях за жіночу та чоловічу роль другого плану. Загалом «Король» переміг у семи з 14 номінацій, у тому числі «Найкращий фільм». Серед іншомовних стрічок британські кіноакадеміки назвали найкращою шведську «Дівчину з татуюванням дракона», а в анімаційній категорії перемогла «Історія іграшок–3».