Цього року Українському товариству мисливцiв i рибалок (УТМР) виповнюється 90. Завдання цього найстарiшого громадського об’єднання — вiдродження дикої фауни, розвиток мисливсько–рибальського господарства, полiпшення фiнансово–економiчного стану Товариства. І об’єднує воно нинi 275,6 тис. членiв. Із них мисливцiв — 231,2 тис. i 44,4 тис. рибалок. Органiзацiя ця не тiльки численна, а й, скажiмо так, не бiдна.
Незважаючи на кризу, Товариство отримало коштiв у 2010 роцi на суму 92,7 млн. гривень, що на 19,6 млн. бiльше, нiж у 2008–му. Основнi надходження УТМР становлять членськi внески — 60,7 млн. грн., або 65%, вiд господарської дiяльностi — 16,6 млн. грн. та iншi надходження. На ведення мисливського господарства в 2009 роцi витрачено 55,1 млн. грн., у тому числi на вiдтворення тваринного свiту та його охорону — 16,9 млн. грн. Такi цифри було оприлюднено на останньому з’їздi добровiльного товариства.
Треба вiдзначити, що робота з вiдтворення тваринного свiту, його охорони, розведення та розселення диких тварин в угiддях УТМР принесла певнi результати: збiльшилося поголiв’я основних мисливських тварин: лосiв — на 19,2%, кабанiв — на 24,9%, козуль європейських — на 8,2%. На жаль, кiлькiсть зайцiв–русакiв зменшилася на 4,4%. Цiкаве спiввiдношення чисельностi мисливцiв до диких копитних звiрiв: у 2009 роцi припадало на одного лося 175 мисливцiв, на одного оленя — 163, кабана — 12, козуль європейських — 4,4 мисливця. З точки зору охорони мисливської фауни, це добре, а полювання — не дуже.
Полiпшилася робота з охорони мисливських угiдь i рибних водоймищ, посилено боротьбу з браконьєрами. А порушникiв правил полювання i риболовлi, на жаль, немало. Їх притягують до адмiнiстративної вiдповiдальностi, штрафують, вилучають мисливську зброю.
На мiй погляд, гуманнi нашi закони щодо браконьєрства. Наприклад, у груднi 2010 року єгер Олександр Кривенко бiля села Бурякове, що на Чигиринщинi, разом iз мiлiцiєю затримав двох браконьєрiв, якi вбили двох лосих бiля годiвницi (одна з них була вагiтна). За це браконьєрам можуть присудити штраф 100 неоподатковуваних мiнiмумiв, або умовне позбавлення волi до трьох рокiв.
Негативно позначаються на розмноженнi хутряного звiра, особливо зайця–русака, щорiчнi випалювання сухої трави, стернi на полях i в ярах. Це варварство щодо живої природи. Згорає частина гумусу родючої землi, горять гнiзда польових птахiв, гинуть зайченята–березняки, тисячi корисних комах i мiкроорганiзмiв. Траплялися випадки, коли вогонь iз полiв перекидався на лiсовi масиви, вигорали тисячi гектарiв лiсiв. Крiм мiльйонних збиткiв для держави, це шкодить екологiї довкiлля.
Василь ТИМОЩИК,
ветеран вiйни, працi, член УТМР
Київ