Головне слідче управління МВС буквально завалене справами про кредитне шахрайство. І проблема не стільки в тому, що за останні роки кризи у слідчих побільшало роботи, а в тому, що «світла в кінці тунелю» фактично не видно. Адже доки незмінним лишатиметься законодавство про кредитні спілки, доти постраждалі вкладники тисячами писатимуть заяви до міліції за фактами шахрайства. Судіть самі: за даними МВС, в Україні зареєстровано 634 кредитні спілки й далеко не всі вони діють прозоро щодо своїх вкладників.
«Уявіть собі, впродовж останніх двох років міліція порушила понад 450 кримінальних справ, із яких більше половини — проти службових осіб кредитних спілок, які нахабно привласнили понад 700 мільйонів гривень наших співвітчизників! — заявив нещодавно під час «гарячої лінії» заступник міністра, начальник Головного слідчого управління МВС Василь Фаринник. — Наразі до суду направлено ще понад 200 кримінальних справ, і це при тому, що всі вони головним чином порушені проти посадових осіб горезвісних кредитних спілок. Від повсякденної діяльності цих фінансових організацій постраждалими визнано понад 65 тисяч чоловік, які стали жертвами шахраїв!»
Саме тому в МВС пропонують панацею проти кредитного шахрайства: зміни до законодавства, що регулює діяльність у цій царині. Адже відповідно до Закону «Про кредитні спілки» ці фінансові організації є неприбутковими, звільнені від податків та дієвого контролю за готівковими операціями. «Це й дає підстави посадовцям кредитних спілок зловживати своїм службовим становищем та безсоромно привласнювати гроші вкладників», — переконаний заступник міністра.
За словами пана Фаринника, у новій редакції закону пропонується не лише інакше викласти саме поняття «кредитна спілка», а й змінити норму про загальні збори: вони мають вважатися правомочними, якщо на них особисто присутні не менш як 50% членів спілки. До того ж правоохоронне відомство пропонує заборонити внесення депозитних вкладів готівкою — доцільніше, на думку пана Фаринника, запровадити безготівковий обіг цих коштів під прискіпливим контролем iз боку податківців. До того ж за повсякденною діяльністю кредитних спілок потрібно здійснювати чіткий фінансовий моніторинг, а також створити Фонд гарантування вкладів без залучення державних коштів.
«Повторюю, що для усунення цих недоліків необхідні зміни до законодавства, яке регулює діяльність кредитних спілок. Адже нині в міліції шукають правди тисячі постраждалих від їхньої діяльності. Тут же знаходяться багатотомні кримінальні справи, і відшкодування збитків по них, на жаль, є досить складним процесом», — наголошує Василь Фаринник.
Іван КУЛЕХА,
Іван БОЙКО
ДО РЕЧІ
Минулого року слідчі МВС завершили розслідування 184 тисяч кримінальних справ, за якими злочинці завдали збитків громадянам на загальну суму понад 1,486 мільярда гривень! За словами заступника глави МВС Василя Фаринника, уже пiд час проведення досудового слідства забезпечено відшкодування на суму майже 668,5 млн. грн., а також накладено арешт на майно обвинувачених на суму 689,9 млн. грн. У МВС посилаються на серйозну проблему, яка полягає в тому, що немає можливості при відшкодуванні збитків постраждалим накладати арешт на майно обвинувачених, яким вони фактично володіють, але яке зареєстроване на інших осіб — родичів, близьких. Найбільше це стосується транспортних засобів, житла, приватних підприємств тощо. Усунути ці недоліки на Богомольця, 10 сподіваються, запропонувавши законодавчі зміни до КПК. Відповідні пропозиції МВС уже розробило спільно з ученими–процесуалістами Київського національного університету ім. Шевченка, Національного університету «Юридична академія України ім. Ярослава Мудрого», вищими навчальними закладами системи МВС тощо.