За минулі вихідні гречка втратила в ціні майже 10 гривень — уряд висунув вимогу виробникам знизити вартість «стратегічної» крупи до економічно обґрунтованого рівня. Інакше Кабмін погрожував виділити квоти для імпортної китайської гречки, яка має бути значно дешевшою. Відтак у магазинах почала з’являтися гречка по 13—17 гривень за кілограм. Цікаво, що нові цінники викликали певний ажіотаж, тож у деяких супермаркетах відпускають гречку «за квотою» — не більше кілограма в одні руки. Але авторитарні методи управління призвели й до того, що в багатьох магазинах гречка зникла взагалі. «Дійсно, 25—20 гривень за кілограм гречки — це необґрунтована ціна. Але й встановлені урядом 13 гривень — це замало. Потрібно обирати «золоту середину» — на рівні, скажімо, 15—16 гривень — ось на сьогодні економічно обґрунтована вартість гречки, — коментує «УМ» Марія Колесник, керівник аналітичного департаменту консалтингової агенції «ААА». — Якщо влада встановлюватиме необґрунтовані межі, ми просто не матимемо товару. Адже закупівля сировини й справді дорога, і реалізовувати гречку задешево наряд чи хтось погодиться».
Вплинути на вартість гречки цілком може й анонсована китайська крупа (а її 20 тисяч тонн уже збирається закупити Україна). Але експерти не беруться прогнозувати, якою буде ціна заморського товару. «Річ у тім, що немає такого поняття, як світова ціна на гречку, — каже пані Марія. — І все залежить від умов контракту, який підписала Україна з Китаєм».
У будь–якому разі здешевлення гречки варто чекати, каже Марія Колесник, навесні — коли будуть відомі обсяги майбутніх посівів: «Аграрії посіють гречки більше, ніж цього року. Тому дефіциту наступного року бути не повинно. Це буде тиснути на тих, хто нині має запаси гречки, — їм доведеться знижувати ціну».