Чехія визначилася зі своїм послом у Києві. Очолювати дипмісію, яку вже понад рік представляє лише тимчасово повірений у справах ЧР в Україні Вітєзлав Півонька, Прага вирішила вислати нинішнього директора департаменту безпеки МЗС Чехії Івана Почуха. «Призначення дипломата у важливе посольство в Києві підтвердило кілька джерел у Чернінському палаці, де розташоване міністерство закордонних справ», — відзначає чеський сервер «Актуально».
Міністр закордонних справ Чехії Карел Шварценберг нещодавно пообіцяв, що новий посол в Україні буде «дуже скоро», однак його персону ще не узгоджено з президентом ЧР Вацлавом Клаусом. Раніше в Празі розмірковували про призначення очільником дипломатичної місії в Україні професора Петра Мареша, близького до колишнього президента Вацлава Гавела. Однак нинішньому главi держави Клаусові кандидатура Мареша не сподобалася. «Президент не хотів бачити послом у Києві людину, надміру прихильну до нинішньої опозиції, яка зазнала поразки», — пише «Актуально». Хоча Петр Мареш опинився–таки досить близько до України: обійняв посаду чеського посла з особливих доручень для країн «Східного партнерства».
Можливий новий посол Чехії в Україні, призначення якого очікують на початку лютого, раніше працював у чеській місії при ООН та НАТО. Почух — кар’єрний дипломат, його біографія свідчить про те, що він є добрим спеціалістом у питаннях, пов’язаних із західними країнами та трансатлантичною безпекою.
«Україна — стратегічна держава для Чеської Республіки передусім з погляду енергетичної безпеки. Також українці належать до найбільш численної меншини в ЧР. На відносинах із цією державою останнім часом позначилося те, що чеське МВС надало притулок колишньому українському міністрові економіки Богданові Данилишину», — наголошує в присвяченому цій темі матеріалі «Актуально».
Раніше послом Чехії в Україні був Ярослав Башта — один із засновників новітньої соціал–демократичної партії Чехії, нині опозиційної. Башта подав у відставку у зв’язку зі станом здоров’я — після скандалу, коли наближена до нього приватна фірма незаконно отримувала кошти від заявників на візи за телефонний запис у чергу до чеського консульства у Львові.
ДО РЕЧІ
Депутати чеського парламенту від лівої опозиції — соціал–демократичної партії та комуністів — висловили своє незадоволення тим, що Чехія надала «міжнародний захист» українському екс–міністрові економіки Богдану Данилишину. «Я вважаю це запереченням нашої зовнішньої політики щодо України. Ми сприяємо проекту «Східне партнерство» і водночас не довіряємо їхнім політичним процесам», — сказав заступник голови парламентського комітету у закордонних справах Ян Гамачек (ЧСДП). Він подав міністру внутрішніх справ Радкові Йонові запит щодо причин надання притулку Данилишину. Комуніст Їржі Машталка зайшов іще далі. Звернувши увагу на те, що в Чехії добре живеться різним кримінальним елементам із колишнього СРСР, він наголосив: «Але те, що Данилишин став шукати тут притулок, зумовлено ще одним фактом. Деякі міністри чеського уряду «прославилися» антиросійськими висловлюваннями. І тому природно, що (український) політик — нехай і корумпований — шукає притулок у країні, де русофобія переходить усі культурні межі».