Досі у вітчизняних вишів була одна турбота — навчити студента та видати йому диплом. Тепер же йому доведеться ще й дбати про працевлаштування своїх «кадрів». Принаймні до цього має намір зобов’язати університети Міністерство освіти та науки. Наразі відомство підготувало проект «Типового положення про підрозділ вищого навчального закладу щодо сприяння працевлаштуванню студентів і випускників», яке висунуто на громадське обговорення. Згідно з цим проектом, в усіх вишах мають створити спеціальні підрозділи, які допомагатимуть влаштуватися на роботу студентам і випускникам.
Щоб це сприяння було дійсно результативним, такі підрозділи мають налагодити співпрацю з потенційними роботодавцями та центрами зайнятості, вивчати попит щодо фахівців тієї чи іншої спеціальності на ринку праці й навіть відслідковувати, чи влаштувався випускник на роботу після закінчення вузу. В процесі навчання університетський «відділ кадрів» займатиметься організацією практики для студентів, а також пошуком роботи для студентських трудових загонів. Якщо за роботу в таких трудзагонах платитимуть гроші, а не використовуватимуть студентів як дармову робочу силу, то чимало бажаючих погодяться з користю провести канікули чи практику. «Пригадую, після першого курсу ми працювали на будівництві комплексу Музею Великої Вітчизняної війни, — згадує колишня студентка журфаку Київського університету Ірина. — Прибирали після будівельників сміття, за це отримували харчі та безкоштовне житло. Про оплату не йшлося. А ті, хто їздив iз трудзагонами до Тюмені чи Сибіру, заробляли дуже непогані гроші. Більше того, у такий загін ще й важко було потрапити».
«Створення таких підрозділів вважаю позитивним досвідом, — розповів «УМ» представник однієї з кадрових агенцій столиці. — Адже зараз влаштувати молодого фахівця без досвіду роботи на роботу за фахом практично нереально. Додам, що багато залежить і від рейтингу самого вишу, де студент здобував освіту. В нас довго не затримуються анкети фахівців, які мають диплом Київського університету імені Шевченка, «Могилянки», столичного «Політеху». А от підрозділам навчальних закладів, які дають слабеньку освіту, з працевлаштуванням своїх випускників прийдеться не солодко».
МАЙТЕ НА УВАЗІ
Із 17 січня в Міносвіти розпочала роботу «гаряча» лінія «Зимова екзаменаційна сесія», куди можна повідомляти про факти корупції або інші зловживання у вишах.
Поскаржитися на викладачів чи керівництво університету можна у Києві за номером: 486–78–48. Працюватиме лінія до 11 лютого.