Науковці та екологи попри те, що роботи з будівництва судноплавного каналу через гирло Бистре розпочалися, не здаються і сподіваються відстояти недоторканність первозданної природи. Німецький землесос Josef Mobius проводить поглиблення бару гирла Бистре з кричущими порушеннями. У зв'язку з цим директор Дунайського біосферного заповідника Олександр Волошкевич терміново звернувся в Держуправління екології і природних ресурсів в Одеській області, Державної інспекції охорони Чорного моря з листом. «Грунт під час поглиблення відвозиться лише на 2 кілометри від місця робіт, хоча, згідно з дозволом Держінспекції охорони Чорного моря, морське підводне звалище розташоване на відстані 8 км від бару гирла Бистре, за 20-метровою ізобатою, — йдеться у зверненні. — Таким чином, у межах 5-кілометрової постійно забороненої зони проходу, нересту і нагулу особливо цінних видів риб проходять не тільки днопоглиблювальні роботи, а й відвал грунту».
Традиційно в третій декаді травня — першій декаді червня в Чорне море скочувалось до 90 відсотків малькiв дунайського оселедця. Останніми роками, коли нерестовий хід став розпочинатися раніше, в травні скочується в море переважна більшість малькiв цього особливого виду. Необхідно наголосити, що дунайський оселедець є основою економіки рибних господарств не лише в українській частині Дунаю. Цей вид виловлюють і інші придунайські країни, як і осетрових, молодняк яких у значних кількостях скочується по гирлу Бистре, враховуючи великі глибину та течію.
«Ми переконані, що збиток рибному господарству необхідно мінімізувати, а не виплачувати грошову компенсацію, за яку неможливо повернути втрачену рибу, — каже Олександр Волошкевич. — Також на косі між гирлами Бистре і Восточне гніздиться близько семи тисяч пар різних видів птахів, у тому числі занесених до Червоної книги». Будівництво не було погоджено iз заповідником — як постійним землекористувачем та органом, який зобов'язаний здійснювати охорону природних ресурсів у межах своєї території.
Не перестають надходити звернення і від науковців з-за кордону. Секретаріат Рамсарської конвенції знову звернувся до Президента України Леоніда Кучми з висловленням стурбованості з приводу планів будівництва глибоководного судноплавного шляху в українській частині дельти Дунаю по території Дунайського біосферного заповідника. Секретаріат закликав Україну дотримуватися підписаних нею міжнародних угод, зокрема Рамсарської конвенції.
До речі, у п'ятницю, 21 травня, о 13:00 Українська екологічна асоціація «Зелений світ» разом з представниками громадської ради при Мінохоронприроди України, представниками громадських еколого-правозахисних організацій, громадськості столицi проводить пікетування посольства Німеччини в Україні, протестуючи проти участі німецької сторони у цьому проекті. Наразі днопоглиблювальні роботи в заповіднику тимчасово припинені: грунт виявився надто щільним для землесоса, тож наразі з Німеччини чекають спеціальних розпушувачів.