Фатальний маневр

13.01.2011
Фатальний маневр

Рештки президентського Ту–154 одразу після катастрофи. (Фото Рейтер.)

Літак Ту–154, на борту якого були президент Польщі Лех Качинський iз дружиною Марією та ще 86 високопоставлених представників польської влади і восьмеро членів екіпажу, фактично не мав шансів уникнути катастрофи. І винні в цьому не російські диспетчери та технічно непідготовлений до прийому таких рейсів військовий аеропорт під Смоленськом, а команда президентського лайнера. Такими є висновки Міждержавного авіаційного комітету (МАК), оприлюднені вчора в Москві. Офіційні представники Варшави на прес–конференцію з нагоди завершення розслідування катинської авіакатастрофи, яка сталася 10 квітня минулого року, не приїхали.

За словами голови технічної комісії МАК Олексія Морозова, записи бортових самописців свідчать: побачивши, що Ту–154 заходить на посадку неправильно, екіпаж лише в останній момент зробив спробу уникнути зіткнення з березою, яке стало для літака фатальним. Але на той час було вже пізно — вийти з маневру «тушка» вже не могла, і навіть оминувши березу, однаково врізалася б у землю.

У звіті де–факто російської (попри «міждержавну» назву) комісії наголошується, що в катастрофі винні польські пілоти, які ухвалили рішення не йти на запасний аеродром і сідати на «Північному», незважаючи на погані погодні умови, про які екіпаж нібито неодноразово попереджали з землі. Хоча раніше оприлюднені розшифровки записів iз «чорних скриньок» свідчили: диспетчери й не закликали президентський «борт номер 1» сідати десь–інде, даючи координати для приземлення.

Ще однією новиною від МАК стало повідомлення про те, що в момент посадки й аж до зіткнення із землею в кабіні пілотів перебував головнокомандувач ВПС Польщі Анджей Бласік, у крові якого виявили 0,6 проміле алкоголю. Як припустила голова МАК Тетяна Анодіна, присутність головного начальника «психологічно тиснула» на льотчиків, тому вони вирішили садити літак, замість відвести його на інший аеродром.

Чи визнає такі висновки Варшава — поки що невідомо. Висновок мають перекласти польською мовою, потім його проаналізує польська комісія і висловить свою позицію. Акредитований при МАК представник Польщі Едмунд Кліх уже висловив сумнів у тому, що Москва врахувала у звіті зауваження Варшави, викладені на 150 сторінках і передані в середині грудня.

Раніше прем’єр–міністр Польщі Дональд Туск наголошував, що у польської сторони дуже багато зауважень до російського звіту, у зв’язку з чим Польща не може його прийняти. Після оприлюднення висновків у Москві Туск терміново перервав відпустку, яку проводив з родиною в Італії, і повернувся до Варшави.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>