На території Південного Судану з 9 січня триває референдум про державну незалежність. До 15 січня чотири мільйони мешканців цієї частини країни мають можливість висловити своє ставлення щодо відокремлення від офіційного Хартума та здобуття державної незалежності. Якщо більшість скаже «так», в Африці з’явиться нова країна. Це буде перша така серйозна зміна кордонів на континенті з часів закінчення колоніальної епохи в 60–х роках минулого століття. Більшість мешканців Судану є неписьменними, тому на картках для голосування відповіді «так» і «ні» позначені символами: одна долоня — «так» незалежності, а дві долоні в рукостисканні — подальше життя в єдиній державі.
Попри те, що референдум триває протягом тижня, сотні тисяч мешканців південної частини Судану проголосували ще в перший день, вистоюючи довгі години під спекотним сонцем у чергах до трьох тисяч дільниць. І в тому, що більшість громадян проголосує за незалежну державу, сумніватися не випадає. Окрім того, що Південний Судан, на відміну від переважно мусульманської Півночі, населений переважно християнами, не менш важливим є той факт, що саме тут розташовано родовища нафти. Тож нова країна потенційно гарантує своїм мешканцям не лише спокійніше (на противагу нинішнім міжрелігійним конфліктам), а й більш заможне життя, ніж на бідній Півночі країни.
Референдум щодо незалежності Південного Судану є однією з умов мирної угоди 2005 року, якої було досягнуто за посередництва міжнародного співтовариства. Цей документ поклав край кривавій 22–річній громадянській війні християнського Півдня та мусульманської Півночі, яка забрала життя 1,5 мільйона людей. Хоча ще не відомо, чи дотримається офіційний Хартум свого слова і чи погодиться надати Півдню незалежність. Наслідком референдуму може бути як поява на мапі Африки нової держави, 193–го члена ООН, так і відновлення старої війни. До речі, напередодні референдуму телеканал «Аль–Джазіра» показав репортаж про те, як у Південному Судані їздять танки Т–72. Нагадаємо, раніше у таємному продажу зброї в Судан звинувачували Україну.