Днями черкаські еменесники знову збирали ртуть. Цього разу в однокімнатній квартирі по вулиці Героїв Сталінграда, 22, звідки при демонтажі балконної рами на першому поверсі на будівельників раптом почала капати отруйна речовина. Як з’ясувалося, ртуть лилася із балкона другого поверху. Рятувальники зібрали більше кілограма. Тим часом заміри парів ртуті перевищували норму в одинадцять разів. І не лише на балконах та у квартирах першого й другого поверхів, а ще й у двох сусідніх помешканнях.
Правда, до господаря квартири на другому поверсі зайти виявилося не просто. Він впустив до себе еменесників, СЕС та правоохоронців тільки після дзвінка з міської ради. Каже, квартиру купив у 2004 році. До нього там нібито жили колишні працівники черкаського заводу «Хімреактив». А кульки ртуті під лінолеумом побачив лише тоді, коли затіяв ремонт. Власник самотужки зібрав їх і викинув на смітник, нікого про це не повідомивши. Тепер його необережність вилізла боком ще й сусідам.
«Сім років ртуть випаровувалася. Люди дихали її парами, у кількох квартирах нею просочилися меблі, одяг, килими, шпалери, стіни та стеля», — обурюється «УМ» Євген Лимар, начальник групи радіаційного, хімічного та біологічного захисту аварійно–рятувального загону Головного управління МНС у Черкаській області. Він каже, що рятувальникам на тому балконі довелося зривати плитку, бетон і дозбирувати залишки ртуті. Але навіть після проведеної демеркуризації перевищення парів ртуті в будинку залишається. У такій ситуації у приміщеннях необхідно робити капітальний ремонт, викидати підлогу, меблі та одяг, а всі стіни мити содово–мильним розчином. Утім i після цього нема гарантiї, що квартири стануть чистими.
До речі, за останні два місяці це друге у Черкасах масштабне НП iз ртуттю. Наприкінці жовтня на автодорозі в Південно–Західному мікрорайоні міста рятувальники зібрали аж чотири кілограми ртуті й утилізували майже півтонни ґрунту. Ртуть було розлито на проїжджій частині. Рятувальники переконані, що черкащани ще в 90–х роках, коли хімічні підприємства міста закривалися, понаносили у свої квартири цього добра чимало.
Зважаючи на ситуацію, що склалася, мерія міста виділила 80 тисяч гривень на закупівлю спеціальних контейнерів для збору та утилізації приладів, які містять елементи ртуті. Уже незабаром у місті розмістять шість таких контейнерів, куди збиратимуть термометри, люмiнесцентні лампи, батарейки та ємкості із ртуттю.