«Брат екс–президента, народний депутат Петро Ющенко відмовився передати храм у селі Хоружівка на Сумщині Московському патріархатові», — з певною мірою обурення заявили речники УПЦ Московського патріархату. Адже про це просив Петра Андрійовича сам єпископ Сумський і Охтирський Євлогій при особистій зустрічі у Києві. Єпископ пояснив ситуацію, мовляв, «віряни УПЦ МП уже три роки не мають можливості молитися в церкві» і просив передати громаді хоча б нижній боковий вівтар храму. Однак брат Віктора Ющенка «категорично заявив, що Хоружівська церква буде належати лише Київському патріархату». «Проект цієї церкви був уже в 1993 році. Ми її будували, не прив’язуючи до якоїсь конфесії. На певний час ми надали громаді Московського патріархату можливість правити у ще недобудованому приміщенні», — пояснив «УМ» Петро Ющенко, який зініціював будівництво та шукав для цього кошти. Нижній храм — святих Катерини і Михайла — збудовано в пам’ять двох історичних хоружівських соборів, які зруйнували більшовики у 1930–ті роки. Верхній храм, святих Варвари й Андрія, поставлено в пам’ять небесних покровителів батьків Петра та Віктора Ющенків. «Ми з братом будували цей храм у пам’ять наших рідних», — каже Петро Ющенко.
Громада Московського патріархату в селі не чисельна. Та й батюшка не живе в Хоружівці постійно, приїжджає вряди–годи із сусіднього села. А нещодавно приїжджав сам єпископ Євлогій, і привозив із собою автобус «парафіян». «Уявіть собі, що станеться, якщо один із храмів передати іншій громаді, — каже пан Ющенко. — Це буде розбрат і постійний скандал, постійне з’ясування, кому правити в нижньому, а кому у верхньому храмі, кому коли вести хресну ходу, що робити із землею, що прилягає до храму». Цікаво, що прес–секретар Сумської єпархії УПЦ Московського патріархату протоієрей Максим (Денисенко) заявив перед ЗМІ, що «жителі Хоружівки, які є прихожанами УПЦ МП, утратили можливість молитися у своєму храмі». Ця єпархія вже не раз намагалася подати неправдиву інформацію. Скажімо, у червні 2010 року її офіційний сайт повідомив, що громада у селі Кияниця на Сумщині «т.зв. УПЦ КП заявила про приєднання до канонічної Церкви» і про те, що священик цієї громади «покаявся і прийнятий як мирянин у лоно Православної церкви». Прес–служба Київського патріархату опротестувала цю інформацію. Адже громада не збиралася переходити під іншу юрисдикцію. А священик Роман Кравець на той час перебував під церковною забороною через пристрасть до пияцтва. У той же час найманці МП по–рейдерськи захопили храм Різдва Богородиці у селі Юнаківка на Сумщині та привласнили матеріальні цінності парафії.
«Церковне рейдерство триває, — прокоментував «УМ» прес–секретар Київської патріархії єпископ Євстратій (Зоря). — Цієї неділі здійснено набіги відразу на чотири храми Київського патріархату на Київщині. Два з них громада відстояла, два інші захопили рейдери. Громади готові захищати свої храми, але часом священики таємно від вірян, керуючись якимись особистими інтересами, подають документи для переходу в підпорядкування Московського патріархату. Це зневага і до громади, і до права».